jasan

Kolik vzduchu spotřebuje proudový motor General Elektric CF6 při cestovní rychlosti za minutu?

Nebo by se mělo napsat spíše :jím proteče?

Odpovědi
Dochy

Zůstal bych u toho „jím proteče“
Předpokládám, že při cestovní rychlosti bude vliv sání menšinový, poměrně slušně přesný výsledek bys měl dostat jen z průřezu motoru a rychlosti letu (vzdušné).

jasan

z jakého průřezu?nechtěl jsi říci z průměru třeba vstupního nebo průměru kompresoru,potom část vzduchu který vstupuje do motoru ho jen obtéká kvůli chlazení takže toto nelze použít.ctělo by to někoho kdo o tom něco ví.

Dochy

Ne, Chtěl jsem opravdu napsat z průřezu. Zjisti si průměr na vstupu motoru (podle přední hranky ideálně) z toho si spočítej průřez vstupu, vynásob rychlostí a dostaneš přibližně přesné 😉 množství vzduchu které tím motorem proteče. A motor je celek, žádný vzduch jej neobtéká kolem kvůli chlazení. Jde o dvouproudý motor. Tedy vzduch který ten motor nabere je všechen stlačen dmychadlem na vstupu, část pak jde do kompresoru a jádra turbíny, kde poslouží jako vzduch pro spalování, druhá část jde okolo kde poslouží podobně jako vzduch procházející normální vrtulí (v tomto případě tím vstupním dmychadlem)
Ano, pravděpodobně chladí jádro, ale není to hlavní účel toho „druhého proudu“. A ptal ses kolik vzduchu proteče tím motorem, nikoli kolik vzduchu proteče turbínou, či spalovací komorou…