bolak

Kolik váží světlo?

A jakým způsobem se to váží?

Odpovědi
arygnoc

svetlo je elektromagnetické žiarenie.
časticou elektromagnetického žiarenia je fotón.
má nulovú hmotnosť, nulový elektrický náboj.

teda neváži nič, ale vôbec nič, nemá hmotnosť (resp má hmotnosť 0).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=fot%C3%B­3n

Doplňuji:
hamon to vysvetľuje špatne.

napred zvážiš kalibrovanú krabiu s otvoreným viečkom (ale aj s tým viečkom).
potom krabicu zvážiš, keď viečko zavrieš.
rozdiel v hmotnostiach je hmotnosť svetla.

PS: pokus treba robiť buď vo vákuovej komore alebo za ustálených podmienok, za rovnakej teploty a tlaku vzduchu, podľa možnosti i intoxikácie alkoholom examinátora.

hmotnosť svetla sa dá ale vo ákuovej komore overiť napr. na citlivých laboratórnych váhach – obe „misky“ zahalíte do tmy, potom jednu prudko osvetlíte a podľa výchylky váh stanovíte hmotnosť dopadajúceho svetla.
problém je akurát to, že sa nevie, koľko svetla to váži – či všetko dopadajúce svetlo po dobu osvitu, alebo iba to, ktoré tam dopadá v tom ktorom momente.

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=fot%C3%B­3n

anonym

Pane Bože, chraň nás od takových otázek!

Hamon

Světlo samotné se váží těžko, prostě ho nezvážíš. Musíš k němu přidat něco těžšího, třeba závaží. Např. vezmi stogramové závaží (cejchované, kvůli přesnosti), a krabici o rozměrech 10×10×10 cm. Krabici uzavři, na vrchní stěnu polož závaží a to celé zvaž. Výsledek si poznamenej jako mA. Potom zvaž prázdnou krabičku a výsledek zapiš jako mB. Odečti mB od mA a získáš hmotnost jednoho litru světla.
POZOR, důležité je, aby krabice byla alespoň průsvitná (ideálně průhledná), jinak vážíš tmu!
Doplňuji:
Oprava, musíš samozřejmě odečíst i hmotnost toho závaží, ale to se určitě rozumí samo sebou.

bolak

arygnoc: ale světlo je energie ne? a když je to energie tak musí mít hmotnost…

arygnoc

samozrejme, že fot=on je nosič energie (nie je energia samotná) – hovorí o tom rovnica e=mc2.
keď sa táto energia premení na hmotu (napr. interakciou s nejakou časticou, najčastejšie miónom), fotón zanikne (i rýchlosť, ktorou energiou niesol) a jeho energia sa premení na hmotu – a až tú možno zvážiť (má podstatne menšiu rýchlosť ako rýchlosť svetla [a teda i pohybovú energiu, jednoducho povedané], ale o to väčšiu kľudovú energiu – hmotnosť).

arygnoc

no, a aby to nebolo také jednoduché, nie každý fotón má rovnakú energiu – to záleží na tom, o akého žiarenia fotón sa jedná – čím vyššia frekvencia žiarenia, tým vyššia energia.

bolak

barbakan: ty se na mě zlobíš? :)

anonym

bolak, ale ne, z čeho tak usuzuješ? Mám tě rád!