rady74

Kolik upečeného masa je když váha syrového

Kolik pečeného/vařeného/ masa je,když váha syrového je 200g?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Na ztrátu váhy masa má vliv také voda, která je v mase obsažena a zčásti se vyluhuje, zčásti vypařuje. Současně s vodou se také z masa vylouží jisté množství bílkovin. Tomuto vyluhování do značné míry zabráníme, použijeme-li na začátku úpravy masa vyšších teplot (například vložíme-li maso do vařící tekutiny nebo je prudce opečeme), přičemž se bílkoviny na povrchu masa srazí. Také pomalé vaření, dušení nebo pečení způsobuje vyšší ztráty než krátká a rychlá úprava porcovaného masa, tak zvané minutky. U masa jatečného dobytka se ztráty tepelnou úpravou pohybují mezi 20 až 40 %.
http://www.re­ceptyonline.cz/o-mase-a-jeho-zpracovani--810.html

Další odpovědi
dědapetr

Asi 140g pečeného/vařeného zůstane z 200g masa.

Mad

úbytek masa je 38–41%, záleží podle druhu masa a úpravy