Rocker

Kolik svalů má lidské tělo?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Svalstvo člověka představuje soubor svalů (orgánů tvořených svalovinou), které jsou zodpovědné za aktivní pohyb organismu nebo jeho částí. Tvoří 30–50 % hmotnosti lidského těla a zahrnuje asi 600 svalů.[1] Anatomicky však často tvoří několik svalů větší komplexy fungujíící jako jeden sval (zejm. hluboké svalstvo zádové).[2] Kosterní příčně pruhovaná svalovina umožňuje vůlí ovladatelný pohyb, v lidském těle se ale nachází i velké množství vůlí neovladatelných svalů, tvořených hladkou svalovinou. Hladké svaly mimo jiné udržují nutné napětí stěn cév krevního i mízního oběhu a umožňují posun potravy trávicí soustavou. Zvláštní typ svalového orgánu představuje srdce a jeho srdeční svalovina.

Další odpovědi
hanulka11

http://www.kul­turistika.net/i­mage/gallery/200512092­126_svaly.jpg