Agneta

Kolik stojí slepice? Teda živá, na trhu.

Abych si mohla udělat představu o živ. úrovni ve 14.století, kde nádeník vydělal denně jeden Pražský groš, tesař tři, a slepice stála jeden*,vůz stál 24. Byla to jinak dost velká a těžká stříbrná mince – a tak předpokládám, že se už tenkrát dalo za jeden groš* koupit na vsi tucet slepic, ale v Praze jen jedna :DDD

Doplňuji:
Takže jsem vypočítala, že teprve kdo(řemeslník) dnes (v Praze) vydělává více jak 550Kč denně, má životní úroveň vyšší než ve 14.století.http://www­.odpovedi.cz/o­tazky/byl-prazsky-gros-prvni-mena-ceskeho-kralovstvi

Nejlepší odpověď
anonym

Mladá, ale už nesoucí okolo 150,– Kč, ´vynesené´ z velkochovů nebo mladé, ještě nenesoucí tak od 50,– Kč – podle stavu a stáří…
Velikost a hmostnost vs. cena – otázkou je, nakolik bylo tehdy ceněno stříbro…

Další odpovědi
fcoop

14. století – groš = (12 haléřů neboli parvů)
2 haléře = jedno vejce
2 až 32 haléřů = slepice (dražší byla v Praze)
1 groš = kus másla nebo sýra
1 groš = nůž
3 groše = sekyra
3 až 8 grošů = boty
5 až 29 grošů = vepř
22 až 55 grošů = kráva
50 grošů = pluh
Kolik si tehdy vydělali?

tesař 16 nebo 20 grošů týdně

http://finance­.idnes.cz/cim-se-drive-v-ceskych-zemich-platilo-a-co-se-dalo-z-vyplaty-koupit-1cc-/bank.aspx?c=A020211­_135901_fi_osob­ni_mir
nádeník 4 nebo 6 grošů týdně

setapouch

Je to zajimave. Ale pro porovnani zivotni urovne je jeste potreba zohlednit nutne vydaje.