Kolik štěňat v jednom vrhu může mít papíry? Určitý počet, nebo všechna?

Odpovědi
iceT

Tady jsou nějaké informace o konkrétním plemeni,ale daly by se snad aplikovat i na ostatní plemena

Existuje mnoho pověr a nesmyslných imformací o čistokrevných psech.Svědčí o tom případy podvedených majitelů,kterým byli namísto čistokrevných psů prodáni nemocní kříženci.Stále se najdou podvodníci připravení vydělávat na lidské nevědomosti.Jak se tedy pozná čistokrevný pes?

Čistokrevný pes musí splňovat požadavky dané standardem.Jde o oficiální dokument registrovaný národní nebo mezinárodní kynologickou organizací.V pří­padě České republiky zastřešuje drtivou většinu čistokrevných plemen psů Českomoravská kynologická unie(ČMUK),která je členem Mezinárodní kynologické federace(FCI)­.Existují i další organizace, jejich vliv a počet členů je však proti ČMUK zanedbatelný.

Čistokrevný pes má vždy osvědčení o tom, že pochází z rodičů, kteří odpovídají standardu plemene.Toto osvědčení se nazývá průkaz původu psa (lidově papír).Průkaz jakýmsi psím rodným listem a občanským průkazem.Bohu­žel,mnoho lidí má za to,že papír pouze pro toho,kdo se chce stát chovatelem ,nebo že je to jen jakási exkluzivita ,která navíc majiteli psa k něčemu zavazuje .Opak je pravdou.Průkaz původu (PP)je jen tím, co vyplývá z názvu-dokladem o prokázaní původu a příslušnosti k plemenu.Druhou věc je to, v drtivé většině připadů musí psi,kteří jsou zařazeni do chovu,projít odborným posouzením,případně zdravotními testy.snahou chovatelů je vyloučit dědičné vady a choroby.Dodržování podmínek chovu a jeho řízení si hlídají jak ČMUK,tak kluby chovatelů jednotlivých plemen.

Jsou případy, že se narození štěňat z neplánovaného spojení chovných rodičů,ale nemají průkaz původu.I v takovém případě je nutné mít se na pozoru.Nejde třeba o problémy rodičů štěňete,ale chovatele,který něco zanedbal či nesplnil.I tehdy by měl doložit dokumenty,že se jedná o „nehodu“ nebo jeho zanedbání.Samoz­řejmostí při nákupu psa by měla být také řádná kupní smlouva.

Zdroj: http://www.aki­tainujp.cz/in­formace.html