Deawon

Kolik si začít účtovat za opravy počítačů?

Už pár let dělám v oboru počítačů. Technicky problém není, ale mám problém s ohodnocením. Většinou jsou to příbuzní a známí příbuzných, takže většinou dělám za děkuju. Bohužel na to moc nemám povahu, ale plánuji si konečně stanovit ceník. Ceníky IT firem jsou většinou pouze orientační. Chtěl bych znát názor mas na ceny oprav. Výměna komponent, odvirování, záchrana dat, nový systém atd.

Děkuji

Nejlepší odpověď
beer

Pro okruh známých, od nich známých atd., tak polovinu běžné ceny za práci(viz net) + plná cena materiálu.
Ta orientační cena je logická, časem na ni taky přistoupíš. Sice nepracuji v oboru, ale ze zkušenosti vím, jak se i zdánlivá maličkost může ve finále prodražit.
Doplňuji:
Práci provádím ovšem zdarma, nebo za pivo. Pár nenapravitelných a nezkušených experimentátorů jsem ale upozornil, že s opakující se závadou půjdou příště do servisu, za mnou již ne )) Jinak samozřejmě – beru si do práce jen to, nač si troufnu..

Další odpovědi
Wang

Udělej si stejně orientační ceník, jako ostatní IT firmy.
Podle povahy práce a výrazu opravovaného PC stanov cenu konečnou.

Ne, teď vážně. Sám musíš vědět, na kolik tě daná oprava výjde (ceny součástek, zhruba hodin práce).

Bývalo pravidlo
součet všech nákladů * 2

Musíš to s cenama dělat rozumně, pravidlo nahoře brát s veeélkou rezervou, protože když za Tebou nikdo celý den nepříjde, někde je chyba.

jpau

Řeknu ti to takhle, např. za záchranu dat při sw prolbému (takže klidně jenom posraný zavaděč, cokoli) si Mironet jeden čas nebál říkat kolem 2 až 5k… Já dělal reinstal se záchranou do nějakého rozumného objemu (cca 100 GB) vč. reinstalu asi za 500,– ze známosti. Zrovna u těchto sw věcí jsou to peníze za nic, protože čistého času na tom člověk pracuje tak hodinu.

ReHu

Přijde na to. Mám známé, kteří svým známým účtují ceny běžné. Přibližně. Za tu práci, kterou mají jako živnost.
PROTOŽE – kdyby měli všem známým a sousedům a příbuzným dělat za děkuji či pivo, zbylo by jim na živobytí asi tak polovina peněz.
Pokud máš práci a toto děláš jaksi navíc, pak záleží na tom, jaké vztahy s dotyčnými máš. jestli oni tobě, tak ty jim.

www

Není uvedeno zda se tou prací míníš živit na plný úvazek, nebo jen tak, načerno přivydělávat.
V první možnosti a bych postupoval stejně jako konkurence třeba v okolí, ve druhém případě přibližně jako Beer.