Monigue

Kolik sekund jsem běžela?

Ahoj,vím že se vám t bude zdát asiprimitivní,ale jak dlouho jsem běžela když jsem 150 m běžela rychlostí 21 km/h?? Děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Zkus si to takto rozebrat.

1. Běžela jsi rychlostí 21 km/hod to jest
21 000 m / hod

2. Hodina má 3600 sec

3. Za vteřinu jsi uběhla 21 000/3600 = 5,83 metrů

4. Nyní proděl těch 150 m co jsi uběhla těmi 5,83 m a dostaneš jak dlouho jsi běžela v sec.
150/5,83= 25.728 sec

Další odpovědi
quentos

1 m/s = 3,6 km/h

21 km/h = 5,5833 m/s

tento převod na základní jednotky byl nutný, abychom nemíchali jabka s hruškama. Nyní lze dobu běhu spočítat podle vzorce t = s:v, kde „s“ je dráha (150 m) a „v“ rychlost (ale v těch metrech za sekundu, tedy 5,5833). Vyjde zhruba 26,9 s – tedy ani ne půlminuta.
Doplňuji:
aniž to byl záměr, sešly se tu dva nejběžnější početní postupy – podle vzorce (můj) a úvaha-trojčlenka (Mosojova). Oba mají své pro i proti – někdo je nadán více logicky, a tedy mu vyhovují úvahy, jiný zase více matematicky/fy­zikálně a spíše si zapamatuje vzorec. Jak je vidno, oba postupy vedly ke stejnému výsledku – liší se jen o jednotky, což je zapřičiněno nepřesnostmi zaokrouhlování.