andrejbabis

Kolik procent světového HDP tvoří zisky z vlastnictví půdy?

Například řekněme že Irák vlastní ropné pole a firmě Exxon dovolí těžbu, zisky z prodané ropy si nějak rozdělí. To co dostane stát je zisk z vlastnictví půdy. Kolik to je celkem v poměru k HDP?

Odpovědi
Pepa25

Podle mě nemá smysl poměřovat příjem státu k HDP. Má smysl určit buď 1) podíl z výnosů z těžby k celkovým příjmům státu nebo 2) výkony v těžbě k celkovému HDP. Celosvětově to nemá smysl poměřovat, jsou různé režimy vlastnictví a poplatků. Např. Saúdská Arábie má 80% příjmů státu z ropy (ukazatel 1) a těžba tvoří 45% HDP (ukazatel 2) – zdroj: CIA Factbook