Toruk

Kolik procent lobystovi?

Kolik procent nabídnout zprostředkovateli- člověku, který pro můj projekt shání peníze? Předpokládám, že se lobystovi nabízí podíl z částky, kterou on sežene a ne ze zisku který se vydělá díky projektu- správně? A nakonec, je pojem lobying (lobysta) hanlivý? Mmám dojem, že se tak vnímá. Díky
Doplňuji:
Pro DědaLouda: Jsi mimo, žádné negace k pojmu lobysta necítím… jednoduše se ptám. Nejsem čtenář bulváru, nemám zapotřebí, ani čas se zabývat hanlivými pojmy a negacemi.

Nejlepší odpověď
led

Lobbista – človek (skupina – lobby), ktorý za dohodnutú províziu snaží presadiť vaše (ako svoje) záujmy – nejaký produkt, politiku, názor…
Za sprostredkovanie býva väčšinou 10% získanej hodnoty

Další odpovědi
Drap

Neni na to žádný zákon, záleží na dohodě. Nejsolidnější je asi opravdu procento ze získané částky. Může však být i stanoveno jinak, např. pevná odměna, procento z požadované částky a vzájemné kombinace těchto. Někteří požadují platbu předem, někteří část předem někteří až po získání peněz, což je logicky nejvýhodnější

Děda Louda

Z toho, že termínu lobysta používáš záměrně a opakovaně, jasně vyplývá tvůj hanlivý přístup k němu. Lobista by pro neutrální vyjádření bylo vhodnější slovo, už vzhledem k tomu, že s ním hodláš vstoupit do partnerského vztahu.