Lgee

Kolik planet je ve viditelném vesmíru.

150 mld galaxii * 200 mld hvězd* 5 planet je kolik planet celkem?
Sice umím počítat obrovské čísla ale tohle je moc 😁

Nejlepší odpověď
Kepler

To jsou jen teoretické předpoklady, i když dobře podložené. Kromě těch našich osmi planet přímo nevidíme ani jednu, jen o nich máme nepřímé důkazy. Těch máme řádově snad 2000, nebo tak nějak. Jinak jenom v naší Galaxii jich může být stovky mld. a v celém Vesmíru ten počet nelze ani odhadnout.

Další odpovědi
hapiky

Předpokládá se, že každá hvězda či dvojhvězda má několik planet. Ovšem nemusí to být pravda. Dnes máme zjištěných exoplanet v řádu desítek či stovek, potencionálních je 17miliard jen v naší mléčné dráze.

MK44

Podle Wikipedie bylo k 6.prosinci 2016 potvrzeno 3545 exoplanet (https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Exoplanet). Podle http://exopla­net.eu/ – Dec. 27, 2016 (3556 planets).

Tedy počty „utěšeně“ narůstají. Problém je, že všechny tyto planety byly objeveny jaksi nepřímo, byly spíš vypočítány z pozorování hvězd. Když hvězda určitým způsobem snižuje jasnost, předpokládá se, že z pohledu od nás před ní prochází planeta. Podobně, když se hvězda na svém místě „vrtí“, předpokládá se, že obíhá kolem společného těžiště s nějakou velkou planetou. Podobně jako naše Slunce a Jupiter. Těm do toho tance ovšem přispívají další menší planety, takže vypočítat odněkud z dálky z pohybů Slunce to, jaké planety a kolik jich kolem Slunce obíhá, není jednoduchý pozorovatelský a matematický úkol. A podobně jsme na tom my s exoplanetami. Jsou i další metody. Pokud si dobře vzpomínám, byla jen jedna exoplaneta zachycena dalekohledem na fotografii – patřil jí jeden pixel. Vídáte-li ve vědecko-populárních knihách nebo filmech obrázky rozmanitých vzdálených planet, jde jen a pouze o fantazie umělců.

Odhadovat počty planet ve vesmíru na základě aktuálních znalostí lidstva má asi takovou pravděpodobnost, jako když u břehu Afriky přistanou námořníci, naberou špetku zeminy, spočítají v ní zrnka, která považují za písečná, a na tom základě by se pokusili vypočíst, kolik že je zrnek písku v celé Africe. Ovšem od něčeho se začít musí 🙂

mosoj

Keplere tak otázka nezněla !

15 × 1022 =

15 000 000 00­0 000 000 000 000 0