„Kolik“ pasivního kouření odpovídá jedné cigaretě?

Můj nejlepší kamarád je kuřák, já jsem nekuřák, ale tak samozřejmě to vedle něj dýchám, stejně tak jako kdekoli ve veřejné dopravě, na ulici či kdekoli jinde. Zajímalo by mě, kolik kouře musím nadýchat aby to bylo jako jedna cigareta? Chápu, že je to dost špatně položená otázka, na blbou otázku blbá odpověď, ale Google mi ukazuje jen výsledky „přestaňte kouřit“ a „kouření v těhotenství“, nic přijatelného jsem nenašel.

Nejlepší odpověď
arygnoc

chcete porovnať neporovnateľné – splodiny vznikajúce vo voľne horiacej cigarete (na jej konci) a splodiny vdychované fajčiarom majú rôzne zloženie – voľne horiaca cigareta má podstatne nižšiu teplotu ako „oheň“ pri šlukovanej cigarete, preto je ten rozdiel v zložení cigretového dymu.
podobne je to so zložením cigaretového dymu vdychovaného fajčiarom (kuřákem) a dymom vydychovaným (už ochladeným, zbaveného časti dechtu a iných látok, obohateného oxidmi uhlíka, vodnými parami, …).

preto sa nedá porovnávať dym, ktorí vdychujú fajčiari a dym, ktorí vdychujú bezohľadní nefajčiari v blízkosti fajčiara resp. vo fajčiarskom prostredí.

;-Q
Doplňuji:
bolak:

kecy.
nepoznám jediného človeka, ktorý má v úmrtnom liste ako príčinu smti „kouřil“ alebo „pasivně kouřil“.

;-Q

každý fajčiar (aktívny či pasívny), ktorý zomrel, má rovnakú diagnózu smrti ako akýkoľvek iný „zdravý“ mŕtvy nefajčiar – od infarktu cez zlyhanie toho ktorého orgánu, nehodu, rakovinu, … až po „sešlost věkem“.

Další odpovědi
Pepa25

Podle mě se to takto nedá porovnávat, studie obvykle porovnávají nekuřáky a pasivní kuřáky a takto dokázaly negativní dopady pasivního kouření:
http://www.ku­rakovaplice.cz/kou­reni_cigaret/zdra­vi/pasivni-koureni-a-obrana/122-statistiky-rakoviny-plic-u-kuraku-nekuraku-a-pasivnich-kuraku.html

ivzez

Pochybuji, že by se to někdo někdy pokoušel nějak
měřit nebo odhadnout, ono to dost dobře nejde.

Psivní kouření samozřejmě škodí také, ale mnohem více škodlivých látek vdechujete během chůze ulicí, v níž projíždějí auta, motorky, autobusy, náklaďáky, … (prostě výfukové plyny) …

bolak

Tak orientačně by se to dalo spočítat. V ČR každý rok umře 18.000 kuřáků na následky kouření + 3.500 nekuřáků na následky pasivního kouření, z toho by se dalo odhadnout že zhruba 5 cigaret pasivně (od nejlepšího kamaráda) je asi jako 1 aktivně.