odik

Kolik nastartování vydrží běžná nová autobaterie bez jakéhokoliv dobíjení?

Jedná se pouze o hypotetický příklad:
Běžné auto, běžný motor (studený), běžná autobaterie. Každé ráno bych přišel k autu – nastartoval, vypnul motor a odešel (= nikam bych nejel).
Kolik takových nastartování by nová autobaterie měla zvládnout, než se plně vybije?

Nezkoumejte, proč by někdo něco takového dělal. Taky je mi jasné, že s každým autem a baterií bude výsledek jiný, ale aspoň něco přibližného = bavíme se o 5, 10, 20, 50 nebo 100 startech?

Nejlepší odpověď
orwell

Pokud uvažuji využitelnou kapacitu ak. 45 Ah, průměrnou hodnotu startovacího proudu cca 50A a dobu startu asi 2 s, pak každý start odebere z akumulátoru náboj 100 As, tj. zhruba 0,03 Ah. Z těchto údajů by vycházel velmi vysoký počet startů. Ale je třeba uvážit, že kromě kapacity akumulátoru se bude velmi výrazně uplatňovat pokles svorkového napětí a růst vnitřního odporu akumulátoru. Tyto hodnoty nebudou konstantní, ale s počtem startů bude svorkové napětí stále nižší a vnitřní odpor stále vyšší. Dále bude záviset na časových odstupech mezi starty. V případě 24 h odstupů se uplatní i samovybíjení akumulátoru (počítá se tak asi 1% kapacity denně). Vzhledem k tomu, že jsem před několika lety navštívil výrobní linku spouštěčů v podniku Magneton Kroměříž a viděl testování spouštěčů, které týrali opakovaným startováním zážehových i vznětových motorů v časových odstupech několika sekund po mnoho hodin, odhaduji počet startů podle podmínek tazatele tak mezi 50 až 100. Na zmíněné lince byly ale akumulátory dobíjeny z externích nabíječů. Nepamatuji si už, zda trvale, nebo v nějakých časových intervalech. Pracovníci na tomto úseku zmíněné firmy by určitě byli schopni sdělit mnohem přesnější údaj.

Další odpovědi
Drap

Jen odhaduji 5 – 10×

anonym

Počítáš s alternátorem?

Dochy

Můj odhad je 10× – 20×.
Teď sehnat někoho kdo to vyzkouší.

(za předpokladu, že je auto i baterka ve slušné kondici)

cukrar

Nelze stanovit správný vysledek. Musíte dodat teplotu okolkí, motoru, potřebu žhavení.
Některé auto 10×, jiné 100×.
Proč se ptáte?