Avatar uživatele
klubak

Kolik může exekutor strhávat ze mzdy/ polovičního úvazku- ze 7.500 Kč?

Mám jen poloviční úvazek a exekucí několik. Se všema exekutorama jednám a splácím (300/ měs). Přes to jeden z nich chce provést exekuci mzdy.
Doplňuji:
Když mi chodili peníze na účet, exekutor dal příkaz bance, aby peníze strhávala a tak jsem měl účet zablokovaný. Jestli banka obdržela soudní příkaz, netuším. Jednal jsem s bankou a ta mi zablokované peníze vyplatila – pár tisícovek. Říkali, že do výše životního minima to tak funguje. Teď u zaměstnavatele jsem si stanovil vyplácení v hotovosti. Jak jsem říkal, peníze exekutorovi (pro DP Hl. m. Praha) splácím, ale rád bych, aby mi něco zůstalo na živobytí – abych to měl trochu pod kontrolou. Zaměstnavatel mi o příkazu exekutrora říkal a chce o tom se mnou mluvit ve čtvrtek- dá se s ním jednat. Řeknu mu tedy, aby se tím bez soudního příkazu nezabýval. Exekutorovi už jsem popsal svou situaci, že platím víc dluhů (VZP, ČSSZ) a požádal ho, aby mi odpustil penále, nebo alespoň, aby neusiloval o exekuci mzdy.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? ptáč před 3423 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Dnb nemá pravdu.

  • ––

Exekutor nemůže ze mzdy strhávat nic,
protože na ni „nedosáhne“.

V případě exekuce na mzdu by exekutor napřed musel získat exekuční titul
(např. rozhodnutí soudu). Teprve po jeho doručení zaměstnavateli může začít
zaměstnavatel (nikoliv exekutor) strhávat.

Pro stanovení nezabavitelné částky neuvádíte dostatek informací.
Doporučím proto obrátit se na některou občanskou poradnu v okolí.
Při občanských poradnách někde fungují i poradny ve finanční tísni.
Poradenství je v rámci obč. poraden zdarma.

Adresy/kontakty na občanské poradny:
http://www.ob­canskeporadny­.cz/component/op­tion,com_porad­ny/Itemid,8/vi­ew,poradny/

  • –––––

@ Dnb,
to je dnes už druhá otázka, v níž odpovídáte chybně.
Co Vám tazatelé udělali, proč je bezdůvodně strašíte
(už tak jsou ve svízelné situaci)?

Bylo by rozumnější si sociálně právní problematiku
(vč. legislativy) nastudovat a pak teprve odpovídat.
Doplňuji:

  • ––––––

@Klubak:

Zaměstnavatel musí postupovat
podle zákona a věřte, že jej zná.

Vy se s ním můžete dohodnout o výplatě v hotovosti, pak by Vám
částku zbývající po stržení částky na exekuci nepoukazoval na účet.

Přijde mi lumpárna exekuovat
mzdu a zároveň blokovat účet …

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dnb

Exekutor musí dle zákona nechat dlužníkovy minimální měsíční částku, která aktuálně činí 3410 Kč. Strhávat ti tak může klidně i 4000 Kč.
S každým exekutorem se dá ale normálně domluvit, vysvětlíš mu situaci, on tě vyslechne, zeptá se tě kolik si ochoten splácet, ty mu řekneš že by ti vyhovovalo tolik a tolik a je domluveno. Každý exekutor je vůbec rád, že něco splácet můžeš. Jsou i tací, ze kterých už peníze nikdy nevymáčknou a v klidu se zadlužují nadále.
Doplňuji:
ivzez > U vás by bylo zase potřeba se s tím setkat ve skutečnosti a ne číst kdejaké bájky z internetu. Moje tvrzení jsou zkušenosti, nemusím půlhodiny procházet google a hledat vhodnou odpověď, jako to dělá většina z vás.
To co jsem řekl je čistá pravda. Peníze strhává výhradně exekutor, zaměstnavatel nemá s dlužníkovými problémy nic společného, to je snad logické na první pohled.

Upravil/a: dnb

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ptáč

Komu teď věřit?

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Nezabavitelná částka na povinného v roce 2014:
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/nove-nezabavitelne-castky-nezabavitelne-minimum-pri-exekucnich-srazkach-ze-mzdy-pro-rok-2014-92957.html

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Dnb, nepište nesmysly,

Ëxekutor se nemá ke mzdě jak dostat,
ledaže by on byl zaměstnavatelem povinného.
Srážky ze mzdy provádí zaměstnavatel, nikoliv exekutor.

Až zase budete „googlit“, vyhledejte
si i kurz čtení s porozuměním …

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dnb

Tak já googlím? :D ve svojich 30 už to (až na výjimky) nemám zapotřebí. Pravdu v jedné věci ale asi máte, možná jsem to v tomhle případě špatně zformuloval. Peníze zastaví zaměstnavatel až po domluvě s exekutorem, ke kterému peníze putují. Exekutor je pak odesílá příslušným orgánům nebo-li firmě, poškozenému, kterým částka náleží. O výši strhávané částky rozhoduje exekutor, nikoliv zaměstnavatel, domlouvat se tudiž musí s exekutorem ne se zaměstnavatelem.
Příště si prosím „vyzkoušejte“ někoho jiného.

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

O výplatě mzdy v hotovosti nebo poukazování výplaty na účet zaměstnance se dohadují zaměstnanec se zaměstnavatelem, nikoliv zaměstnavatel s exekutorem …

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dnb

Tady ale nebyla řeč o výplatě v hotovosti

před 3422 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

S „googlením“ jste začal Vy. Vycházela jsem z toho, že soudíte podle sebe … Ale nechme toho, myslím, že oba chceme co nejlépe poradit. 🙂

Opravdu mi šlo o tu formulaci:
Exekutor musí zaměstnavateli doručit rozhodnutí o exekuci a srážet bude zaměstnavatel. Na tom se shodneme.

Celková částka exekuce je dána exekučním příkazem.

Exekutor ale nemůže rozhodovat ani o výši strhávané částky. Výši částky vypočte zaměstnavatel na základě platných předpisů.

Zaměstnanci musí zůstat tzv. „nezabavitelné minimum“, jehož výše závisí na počtu vyživovaných osob (nezahrnují se pouze osoby, jimž povinný dluží výživné, v případě, že jde o exekuci kvůli dlužnému výživnému).

Viz přesný postup zaměstnavatele:
http://www.vy­plata.cz/vypla­tamzdy/postup­priprovadenis­razekzemzdyaje­jichrozsah.php

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dnb

ivzez > až si budeš chtít popovídat, napiš mi do soukromých zpráv, ať to tady nemusím každých 5 minut kontrolovat. Tuším že k tomu budeš mít ještě pár zajímavých připomínek u kterých se určitě velmi pobavím.

před 3423 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek