panxnotdead

Kolik musím platit soc a zdr., když mám živnostenský list, ale vydělávám pakatel?

je mi 19 let, prodávám pouze pár produktů, vydělám si tím zatím max 3–4 tisíce za měsíc. Chci si zřídit živnosták, kvůli výhodám při koupi zboží, ale četl jsem, že bych zaplatil 3000 soc a zdr pojištění a byl bych takřka na nule. Nevíte někdo jak to je? Děkuji všem :)

Nejlepší odpověď
da ny

Info např.zde:
http://www.ipod­nikatel.cz/So­cialni-pojisteni/vyse-pojistneho-na-socialni-zabezpeceni/Vyse-zaloh-socialni-pojisteni-OSVC-pri-zahajeni-cinnosti-v-r.-2016.html
http://www.ipod­nikatel.cz/Zdra­votni-pojisteni/zdravotni-pojisteni-podnikatelu-v-otazkach-a-odpovedich.html

Další odpovědi
Tw!st

Moment ty prodáváš a nemáš ještě ŽL? Jak dokládáš daňové přiznání? A jaké výhody při koupi zboží vlastně čekáš?

McArthur

Koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje je volná živnost. Nemáš-li živnostenský list, nemáš zasahovat do volné soutěže.

Rozhodující je, zda-li máš živnost jako hlavní zdroj příjmů nebo máš ještě další zdroj výdělků (zaměstnání). Případně můžeš být státním pojištěncem. Máš-li podnikání jako hlavní zdroj příjmů, tak si připrav téměř 4000 Kč měsíčně, které státu (zdravotní pojišťovně a ČSSZ) odvedeš. Nikoho moc nezajímá, že si na to nevyděláš.

Budeš-li ale zaměstnán nebo budeš i státním pojištěncem a živnost označíš jako vedlejší příjem, tak při zisku do cca 60000 Kč za rok platby pojišťovně a sociálce neposíláš.

Aby to bylo složitější, tak existuje hromada výjimek, kdy se platby zdravotního a sociálního pojištění snižují až k nule. O tom se ale poraď se svým daňovým poradcem (ne s prodejcem životního pojištění).

Nemocenské pojištění u ČSSZ neplať. Pro živnostníka je v drtivém množství případů naprosto ztrátové.