rtepp

Kolik měsíců nebo roků se dožívá žížala obecná a kolik mívá mláďat ?

Nejlepší odpověď
baghira

V laboratorních podmínkách cca 6 let, zasvěcené odhady hovoří o 4 – 8 letech.

Jsou to hermafrodité, tedy obojetníci. Mají jak samičí,tak samčí pohlavní orgány. Ke svému oplození ale potřebují sperma druhého jedince kvůli odlišné genetické informaci. Páří se většinou za teplých letních nocí na zemském povrchu, kdy partnera přilákají svými pachovými signály. Leží podélně přitisknuti s hlavami na opačných koncích. Spojeni slizem si vyměňují sperma. Po odloučení si každý odnese část slizu, vylučovaného opaskem (Clittellum), z něhož vznikne slizový obal. Ten postupně klouže směrem k zadní části a bere s sebou spermiemi oplozená vajíčka. Po opadnutí z těla žížaly se z něj vytvoří slizové pouzdro (kokon), které obsahuje až dvacet vajíček. Z uzavřeného kokonu, který vydrží i v extrémně nepříznivém počasí, se většinou vylíhne jen jediná žížala.

Jak často to dělají, nevím. Ale myslím, že furt :)

Zdroj: http://www.pri­roda.cz/lexikon­.php?detail=418

Další odpovědi
anonym

No comment!