Fyzik

Kolik máme na zahradě hlíny?

Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká mapa nebo alespoň rozbor, kolik je na kterém mistě v čr zeminy. Třeba na babiččině zahradě, kde je svah, a zahrady se tam udělaly až za komoušů, je průměrně asi jen dvacet čísel a pak hned skála (pro zahradničení úplná lahoda), ale třeba někde v ďolíku, kam se tisíciletí splavuje hlína, tam by se člověk skály za celý život ani nedokopal. Nějaký vzdělaný stavař, co by o tom napsal? Početl bych si na internetu, ale nic jsem nenašel.

Odpovědi
Drap

Taková mapa žádná neni. Udělej si sondu, nebo si ji nech vyvrtat a budeš to vědět.

postcd

hlíny asi na výšku jednoho-max. dvou rýčů (kovové části),

třeba tady je geologická mapa zobrazující typ podloží (ne hloubku!!!):
http://www.ge­ologicke-mapy.cz/mapy-internet/mapa/

nějaká citace „Kromě geologických map zemského povrchu se někdy sestavují i mapy podpovrchové (např. v důlních revírech) zobrazující geologickou situaci v určité hloubce pod povrchem.“

zde info o geologických mapách i těch podpovrchových: http://departmen­ts.fsv.cvut.cz/k135/www­old/webkurzy/ig/ig-web/mapy.html

Pepa25

Ani ne stavař, ale spíš pedolog (pokud tě to zajímá z pohledu zemědělského využití). Každopádně v ČR jsou hodně rozdílné půdy, takže i jejich hloubka se velmi liší, klidně to může tých těch 20 cm, jstejně jako metr … Hledej „hloubka půdy“ …

elektrikář

U nás v Krušných horách na našem kopci je ornice cc na 1 rýč. Pod tím je štěrkopísek s jílem ač mám zahradu v půli kopce.Konkrétně na mé zahradě jsou ještě zbytky stavební sutě.Když jsem srovnával kousek zahrady nad kůlnou. Eroze tam od roku 1940 kdy byl domek postaven splavila hlínu až na stěnu dřevěné kůlny. Našel kameny a cihly.Jsou to ostře pálené cihly mráz je netrhá. Cihly jsem použil jako dlažbu chodníčku cc 1 m šířky a v délce 5 m. Z kamenu jsem udělal terásku. Na ní jsem si ještě přivezl pár kamenů z lesa. Za kterou jsem vyházel vykopanou hlínu přidal kompost a nyní tam mám záhon.