bolak

Kolik mají cikáni v ČR průměrně dětí?

A liší se to nějak od ostatních zemí, nebo je to všade zhruba stejné?

Nejlepší odpověď
annas

"Romové mají zvláštní věkovou strukturu, v níž je výrazně více dětí a mladých lidí než v ostatní populaci, a mají stále větší než průměrný počet dětí. Tento rozdíl činil na konci 80. let, kdy to bylo možné naposledy zjistit, 3,5 dětí na romskou rodinu oproti 1,7 dětí na rodinu průměrnou.

To jsou dva základní důvody, které vedou k závěru, že se počet etnických Romů v české populaci bude dále zvyšovat. Konec konců jde o tendenci stálou – vždyť počet Romů se za 30 let, tj. od roku 1970 v České republice zvýšil zhruba na trojnásobek až čtyřnásobek.

Základní zkušeností demografů, kteří se v různých evropských zemích problémem počtu romského obyvatelstva zabývají, je však to, že žádný z dostupných pramenů ani z dostupných údajů není dostatečně přesný a počty romského obyvatelstva různých evropských zemí, stanovené podle jakéhokoliv klíče, je nutné považovat za orientační a často z různých důvodů více či méně nadhodnocené"

http://studie­.blog.cz/0902/ko­lik-romu-zije-v-ceske-republice-demografie-a-jeji-problemy

Slovensko
„Ženy v osadách porodí průměrně čtyři až pět dětí. Vzdělané a zaměstnané romské ženy mívají obvykle o dvě děti méně. Třeba je to náhoda, ale Romky se prý během výzkumu snažily zamlčet v průměru dvě děti.
Po třech letech výzkumu demografové předpokládají, že v roce 2030 by měl počet Romů na Slovensku stoupnout na 500 až 640 tisíc. Od roku 1981 se tak jejich počet téměř ztrojnásobí.“
http://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/53383/sloven­sko-resi-kolik-bude-mit-romu-odhady-jsou-extremne-vysoke.html
.

Další odpovědi
marci1

Romky mají v průměru 4 děti. 60% romských žen má 3 a více dětí.
http://ec.euro­pa.eu/health/ph_pro­jects/2004/ac­tion3/docs/2004_3_01_­manuals_cs.pdf