loruen

Kolik má ve skutečnosti Stonožka nohou?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste s podívat do archívu, najdete nakolik odpovědí na stejnou otázku,

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=stono%C5%BE­ka%20a%20nohy

Nedá se jednoznačně odpovědět.

"Některé mají méně, jiné více. Stonožka, jejíž počet nohou se nejvíce blíží stovce, byla objevena roku 1999. Má devadesát šest nohou a mezi stonožkami je jedinečná v tom, že představuje jediný druh, který má sudý počet párů nohou: čtyřicet osm.

Všechny ostatní stonožky mají lichý počet párů nohou, a to od patnácti až po 191."

http://nevedel­jsem.cz/kolik-nohou-ma-stonozka/

Další odpovědi
anonym

35+1 bičík

kamila44444

Žádná stonožka nemá 100 nohou neboli 50 párů kráčivých končetin. Důvod je prostý, stonožky (třída Chilopoda) mají vždy lichý počet párů končetin,1) proto se můžeme setkat přinejlepším se stonožkou, která má 98 nebo 102 nohou. Vysvětlení je relativně jednoduché: původních osm tělních článků se postupně dělí tak, že výsledkem je vždy sudý počet tělních segmentů. První článek přitom nese modifikované končetiny, tzv. forcipuly neboli kusadlové nožky. Počet párů kráčivých končetin (a článků, ze kterých vyrůstají) je proto vždy lichý.