Kolik má mafie podob? A kdo byl jejím zakladatelem? Dík

Nejlepší odpověď
BEAES

Mafii jako takovou encyklopedie a naučné slovníky definují jako tajnou organizaci uspořádanou na principu klientelismu. Mafie vznikla na Sicílii a v jižní Itálii za napoleonských válek původně k udržení místního pořádku; zprvu ji vláda tolerovala, později se marně snažila její vliv zlomit. V důsledku italského přistěhovalectví se rozšířila i v USA. Mafie je rovněž název mezinárodních zločineckých organizací, konkrétně italské (Cosa Nostra ze Sicílie, Ndrangheta z Kalábrie, Sacra Corona Unita a Camorra), italsko-americké (asi 25 rodin), kolumbijské (Medellínský kartel a kartel Cali), mexické (šest velkých kartelů), ruské (asi 100 organizací se 700 vedoucími a 20 000 členy – významnou roli hrají kavkazské organizace), turecké (asi desítka kurdských klanů), japonské (Yakuza s asi 3 500 klany – největší Jamaguči Gumi, Inagava Kai a Sumijoši Kai), čínské (šest velkých triád, na Taiwanu Spojený bambus a Skupina čtyř moří, v Číně Velký kruh – největší zločinecké organizace na světě s asi 100 000 tzv. zasvěcenců). Předmětem zájmu těchto skupin organizovaného zločinu je zejména obchod s drogami, prostituce, pornografie, obchod se ženami, vydírání poplatků za tzv. ochranu, obchod se zbraněmi, krádeže aut a podobně.

Slovo mafie vzniklo podle některých pramenů ze starého sicilského přídavného jména mafiusu, které má kořeny v arabském mahjas, což znamená něco ve smyslu agresivní, chvástavý, či vychloubavý. Doslovně přeloženo naparovat se, ale může to také znamenat opovážlivost nebo odvahu.
Mohlo se také jednat o původní slovo maffia nebo mafia, které v italském dialektu znamenalo chudoba, bída, nouze. Ve staré toskánštině existovalo slovo malfusso, což se zpravidla překládalo jako nevěřící nebo zločinec.
více link

Zdroj: http://www.info-koktejl.cz/dejiny-historie/orga­nizovany-zlocin/mafie-aneb-konvencim-a-spolecnosti-navzdory/