novvem

Kolik lidí žilo v římské říši za Caesara?

Nejlepší odpověď
annas

Různé odhady provedené od renesance, se liší od půl milionu do čtrnácti milionů obyvatel.

Od poloviny třetího do konce druhého století p. n. l .dospělá mužská populace byla odhadnuta od 200.000 přibližně do 400.000 osob.

Tato čísla se však neshodují se sčítáním pořádaných prvním císařem Augustem (nastoupil po Caesarovi) v prvním století před naším letopočtem a n. l., který ukázal, že došlo ke zvýšení populace na přibližně 4 000 000 do 5 000 000 mužů.

Podle dhadů veškerého obyvatelstva římské říše – a nejen jeho mužské populace – kolem 4.000.000 až 5.000.000 osob ke konci prvního století před naším letopočtem. Možnost zvýšení, že se sčítaly i ženy.

Dále se zjisťoval počet obyvatel podle mincí – nepřímá metoda.

Od těchto odhadů se odvíjí číslo veškerého obyvatelstva římské říše, a to nejen jeho mužské populace – kolem 4.000.000 až 5.000.000 osob ke konci prvního století před naším letopočtem.

http://www.li­vescience.com/9732-ancient-rome-real-population-revealed.html

Další odpovědi
MK44

To se bude dost těžko po 2000 letech nějak přesně zjišťovat. Odhadovat jde, že řádově desítky milionů. Kolem 40–50 mln? Plus mínus. Později, po připojení Egypta, Mezopotámie, Britanie, Dácie spíš plus, ke 100 mln. Možná přes. Sčítání obyvatel tak, jak ho známe od dob Marie Terezie, tehdy nebylo možné. Odhady se různí. Vychází se z přibližně soudobých odhadů(!) pro urč. lokalitu nebo z sčítání řím. občanů. Pozor, římské občanství měl jen zlomek z obyvatelstva ovládaného území – tak jednotky milionů. Území se připojovala k říši a odpadávala. Měla různou kulturní úroveň – od řeckých polis po divočinu. Sám Caesar byl válečník a dobyl a připojil Galii. Kolik obyvatelstva měla Galie a kolik přitom přišlo o život? A kdo ví, jak se údaje ve vojenských, úředních, daňových hlášeních upravovala, aby se líbila?

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Demography_of_the_Ro­man_Empire

https://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=8&cad=rja&u­act=8&ved=0ahU­KEwjQhL77_MvQA­hUBxxQKHSPZBnUQ­FghQMAc&url=https%3A%2­F%2Fwww.prince­ton.edu%2F~pswpc%­2Fpdfs%2Fsche­idel%2F070706­.pdf&usg=AFQjCNFBrmlp1Q­GZRNlPS95czBsrk2DHDA&bvm­=bv.139782543,d­.d24

MK44

Annas, počet 5 mln by mohl být blízký počtu lidí se statutem římského občana, tedy dospělých mužů ze svobodného obyvatelstva Apeninského polostrova. V době Ceasarově již patřily k Římské říši provincie kolem téměř celého Středozemního moře a jejich obyvatelstvo statut řím. občana nemělo. Získalo ho až v roce 212 n.l. Dále nutno počítat s dětmi a ženami, s otroky a s těžko zachytitelným obyvatelstvem – chudina, kočovníci, odlehlá etnika ap.