Lgee

U kolika lidí ze 100 se dá říct, že se u nich „zřídka“ projeví vedlejší účinek léku?

Včera sem si vzal prášek a o vedlejších účincích, které na sobě pozoruju, bylo napsáno, že se vyskytují zřídka. Nevím, co si pod tím představit, kolik to tak je? 2 lidi ze 100, nebo kolik? Děkuji.

Plvodní neotázka
Kolik lidí z 100 je „zřídka“?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se vyjádřit číslem. Zřídka = ne často, málokdy, téměř nikdy. Vyskytuje se ojediněle, výjimečně, málokdy, jednou za čas, příznaky se opakují nepravidelně, za dlouhou dobu, jen někdy, jednou za uherský rok , sem tam atd.

Každý člověk je jiný, jinak citlivý, reaguje jinak. Nejméně je to jeden člověk, u něho se vedlejší účinky projeví. Ale také nemusí to být hned.

Ale pochybuji, že se vede statistika o tom, komu léky nevyhovují.

Další odpovědi
Dochy

Zdá se, že to není kvantifikováno 😉
Dle SUKL je klasifikace četnosti výskytu nežádoucích účinků dělena na velmi časté, časté, méně časté, vzácné, velmi vzácné. viz. http://www.su­kl.cz/leciva/co-jsou-nezadouci-ucinky-leciv

Porovnáním dvou verzí příbalového letáku pro antibiotikum klacid (v různých verzích léku) http://www.pri­balovy-letak.cz/550-klacid-500 „…nežádoucí účinky se vyskytují zřídka…“ a http://www.su­kl.cz/modules/me­dication/downlo­ad.php?file=PI89189­.pdf&type=pil&as=kl­acid-sr-pil „…Časté (u více než 1 ze 100 a méně než 1 z 10 pacientů): nespavost, bolesti hlavy, změny chuti, průjem, zvracení, pocit na zvracení, poruchy trávení, bolesti břicha, zvýšení jaterních enzymů, vyrážka, zvýšené pocení.“

to vypadá, že „zřídka“ odpovídá cca 1–10 ze 100 (pozor, jen příklad, opravdu nemusí sedět, letáky nejsou pro zcela totožný lék)

Annas: Prosím dávej si bacha na editaci, aktuálně je otázka položena jak logicky nesmyslně, tak gramaticky nesprávně.

Mc Merkurion

… můře to být klidně jen jeden >>> TY …