Shady

Kolik let vydrží dnešní spotřebiče?

ty který byly vyrobeny za komunismu vydrželi kolem 30ti let jenže to neexistovala ekonomika založená na úmyslném umělém zastarávání

Nejlepší odpověď
knedlik123

Kapitalismus potrebuje obsolescenci, nebo obcas velkou katastrofu – prirodni nebo valku. Jen potom funguje vyborne ( tedy asi 30 let). Samozrejme, ze by auta mohli byt vyrabeny na 40-lete pouziti, zrovna jako ostatni veci, ale uz pred skoro 100 lety se napr. dohodli vyrobci zarovek na „znacne snizene“ zivotnosti. Dale farmaceuticky prumysl, medicina ; predstavte si , ze by lidi byli zdravi . To by byl velky problem, – nemocnice by se zaviraly, tovarny na vyrobu leku rovnez. Tuto negativni podstatu kapitalismu ale komunisti neznali, a proto museli zabalit ( nebot se tam jednalo o levicovy fasismus a ne socialismus).
Doplňuji:
Vasi otazkou jste trefil nerv soucasne podstaty, momentalne soucasnost vypada jako jizda proti zdi, nebot kapitalismus a ekologie se popiraji.

Další odpovědi
Drap

Jen výjimečně dokáží sloužit více než 5 let. Většinou dožijí za 2 – 3 roky.

Jikra

To je spotřební zboží, né doživotní zboží. Kdyby ti to mělo vydržet 30let tak ty fabriky když nabouchaj např. x mil výrobků tak je zavřou a zrušej a ty lidi se půjdou pást.

marci1

Vydrží do doby těsně po záruce.:-(

nikolqa.o

Pár dní po záruce mohou jít do starého železa.. :D

suaeda

Doma tak akorád dva roky. Možná ani to ne. Zato na skládkách odpadů pokud jsou z plastu tak věčnost.

Hamon

Spotřebiče jsou dnes spotřebákem. Vyrábí se na kvantitu, nikoli na kvalitu. Kvalita je drahá a většina spotřebitelů, ať reptáme sebevíc, preferuje cenu. Je pro nás přijatelnější dát každý rok tisíc korun než dva tisíce každé dva roky.

led

Ako ktoré, niektoré sú tak ako hovoríte umelo nastavené na určitú životnosť (notebook 2–3roky, tablet 2,5 roka, tlačiareň 5–20tisíc strán podľa výrobcu) niektoré, (tam, kde ide aj o blaho zákazníka, ktorý sa vráti k spoľahlivej značke), sú poctivo spracované, tak, aby naozaj spĺňali požiadavky zákazníka.
PS. V poslednom čísle časopisu Chip (Leden 2014) máte o tomto pomerne veľký článok.
Doplňuji:
odpoveď užívateľa knedlik123 je síce laicky lákavá, ale tendenčne scestná…
Podstata je v tržnej ekonomike bez ohľadu na politické zriadenie. To nehovorím o ekonomike štátneho politického zriadenia. Tu jestvuje i akási nezisková dotačná politika prispievania štátu na ceny potrebných služieb, potravín a výrobkov, napr.zdravotníctvo, školstvo, kultúra…
Trhový mechanizmus má za základ dopyt a ponuku, predaj a kúpu, výdaj a zisk,…

Ak má mať výrobca zisk, nemôže vyrábať na sklad, ale na predaj. Ak nie je kupec, nie je ani predaj a tým ani zisk.

Kritizujete výdrž výrobkov, ceny. Súhlasím, ale opýtam sa inak:
Použili by ste dnes domáci počítač 1.generácie? Pre mladších, čo to nezažili, použili by ste počítač s pamäťou 1kB, zadrátovanou klavesnicou (každý kláves mal pridelený konkrétny príkaz) a nahrávanie z magnetofonovej pásky? Hovorím o počítači ZX81, ktorý dodnes funguje, ale použili by ste ho dnes?

Kelt

Spotřebiče jsou zhotovovány tak, že vydrží asi 2 roky, protože na takovou dobu se určuje záruční lhůta. Vím, že dříve vydržely spotřebiče mnohem více, například lednička nám vydržela 25 let, a pod. Ale srovnejte si ceny těchto předmětů a kupní sílu. Navíc oprava stojí stějně jako nový výrobek, protože když se něco pokazí, musí se všechno měnit, tak to vyjde nastejno. Výroba takového výrobku je rychlejší, nemusí to provádět kvalifikovaný člověk, proto je většina těchto věcí made in China.

Pajka.111

Ahoj všem :) Měla bych dotaz… Chceme si koupit novou televizi, ale váháme nad značkou. Tak by mě aji docela zajímalo, jaká značka takovéhoto spotřebiče se osvědčila vám? Díky moc.

Honzin8

Ahoj, za mě je super značka Orava. Máme doma od ní opravdu hodně spotřebičů a nikdy nás tato značka nezklamala. Za mě tuto značku opravdu mohu jen doporučit :)

TominkaFuky

Orava je perfektní značka. Máme s ní doma jen tu nejlepší zkušenost :) A máme doma o ní docela dost věcí, takže si myslím, že mohu soudit…

SuzanKa

Tak co, dala jsi na rady? Jakou televizi jste si nakonec vybrali? Uka, budu ráda, když se pochlubíš :)

XenieRo

Ahojky :) Já Oravu zbožňuju. Nikdy mě nezklamala. Teď jsem tam manželovi k vánocům koupila televizi. Jsem zvědavá, co na ni řekne :)

GabulkaA

Nekecej, tos byla štědrá teda :) Jakou jsi vybrala?

SuzanKa

A jakou telku jsi vybrala? Taky zrovna vybíráme a Oravu bychom koupili. Máme s tout značkou jen ty nejlepší zkušenosti.

XenieRo

Jojo, určitě… Ta Orava je dobrá značka. My od ní televizi doma máme a jsme maximálně spokojeni.

SuzanKa

Manžel si hodně potrpí na kvalitu a hlavně velikou uhlopříčku, takže jsem výběr nové televize nechala na něm. Vybral od Oravy a jako musím říct, že super. Mrkni tady https://www.o­rava.eu/cz/led-tv-do-49-125-cm, mají na výběr docela dost modelů a i docela dost uhlopříček právě.

XenieRo

Ahojky, my máme tuto telku https://www.o­rava.eu/cz/49-full-hd-smart-televizor a jsme s ní spokojeni opravdu hodně :) Mrkni na ni. My chtěli od začátku Oravu, je to super značka, doporučuju :) Mají samo víc kousků a víc typů.

knedlik123

Vazena led,
jiny priklad, nez pocitac nemate ? Co kdyby proste vyrobky vydrzely ctyrnasobek ?To by sla ekonomika do sklepa !

Jikra

Ovšem to co píše -knedlík 123– to je tada zcela zcestný názor. To nevím v kterým ústavu tohle vyučujou.

Hamon

Koukám, že tu jsou zastánci teorie kurvítek… :)

led

To nie sú zástanci teórie kurvítek, to je ekonomická realita.
Ak má mať výrobca zisk, nemôže vyrábať na sklad, ale na predaj. Ak nie je kupec, nie je ani predaj a tým ani zisk.

Jikra

pro -led- vystihla jsi to naprosto přesné. Děkuji.

knedlik123

a ja jsem ten blbec, dekuji vam pane Jikro…