Zvědavý

Kolik let musi clovek pracovat, aby mel narok na duchod?

Nekde jsem slysel ze 35 let. Je to tak ? Diky

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nejde jen o počet odpracovaných let, kterých je opravdu 35, ale i o dosažený věk. Jedno bez druhého nejde.
Takže, pokud si pracoval od 18ti, mohl bys jít do důchodu v 53 letech, ale nárok máš až např. v 62 letech, takže po odpracování 35ti let stejně nemáš nárok na důchod, protože nesplňuješ věk. To samé platí obráceně. Je ti 62 let, ale máš odpracováno jen 30 let, takže nemáš nárok na důchod, protože nesplňuješ podmínku odpracovaných let.

Další odpovědi
johana 56

Kolik musíme mít odpracováno pro nárok na důchod
Pokud o důchod požádáme
•v roce 2016, musíme mít dobu pojištění nejméně 32 let nebo aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob.
•v roce 2017, musíme mít dobu pojištění nejméně 33 let nebo aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob.
•v roce 2018, musíme mít dobu pojištění nejméně 34 let nebo aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob.
•po roce 2018, musíme mít dobu pojištění nejméně 35 let nebo aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob.

Důchodový věk najdete v tabulce.

http://duchody-duchodci.cz/doba-pojisteni-starobni-duchod.php

http://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/kdy-pujdete-do-duchodu-zacina-platit-nova-tabulka/r~i:ar­ticle:704779/

Drap

Ano, nejméně 35 let.