zeeue

Kolik km by musel mít kruh, v noci zcela bez el.osvětlení, aby v jeho středu vzniklo 0% světelné znečištění?

Kolik km by musel mít kruh(v r),kt. by byl v noci zcela bez el.osvětlení,aby v jeho středu vzniklo 0%světel. znečištění?
Kdybych stála doma na své zahradě uprostřed noci – do kolika kilometrů (každým směrem ode mne – tedy kruh o poloměru r) by muselo zhasnout veškeré umělé osvětlení (pouliční i domocnosti), aby v místě, kde budu stát a i v jeho blízkém okolí, vzniklo nulové světelné znečištění?

Bydlím v OL kraji, ale to asi stejně nebude nijak důležité.

Díky i za tip na postup, jak si to vypočítat sama ;)

Nejlepší odpověď
Dochy

Nulové? Asi tak 20 tisíc kilometrů. OK, ať nežeru. Pokud budeme trochu tolerantní, pak 10 tisíc kilometrů bude stačit (umělé osvětlení v této vzdálenosti bude téměř dokonale přebito slunečním zářením)

Zapomínáš, že záření se částečně rozptyluje v atmosféře. Světlo z větších měst je v noci viditelné na desítky kilometrů – i za kopcem. 100% nikdy nedosáhneš, budeš muset stanovit hodnotu, která pro Tvé potřeby bude dostačující. Navíc rozptyl světla záleží i na povětrnostních podmínkách, tedy bude pokaždé jiný.

Další odpovědi
zjentek

k výpočtu potřebuješ znát intenzitu a směr světelnýho záření, takže nejdřív prostuduj toto:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kan­dela
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lu­men
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ste­radi%C3%A1n
..za předpokladu, že znáš tyhle veličiny, budeš mít zataženo a nebudou lítat světlušky, by se to dalo spočítat ,)