Misatvrdy

Kolik kilometrů (metrů) je jedna minuta západní (východní) délky? Děkuju

Nejlepší odpověď
mosoj

Všude jinak. Na rovníku je to 40076/21600 = 1,85537 km

Další odpovědi
Lamalam

Nesmylná otázka, poledníky nejsou rovnoběžky. Pár metrů od pólu to nebude mnoho.

led

minuta zemepisnej dĺžky je uhlová miera. To znamená, ak je vrchol uhlu Severný pól,
bodA je začiatočný bod a bod B je koncový bod (uhlu 1´) ich vzdialenosť od seba je priamo závislá od ich vzdialenosti od vrcholu uhlu (Severného pólu). Toto platí až po rovník, keď vzdialenosť AB=1,85537 km je maximálna a potom smerom k Južnému pólu sa opäť tým istým spôsobom zmenšuje.
Nepočíta sa pri tom nerovnomerné zakrivenie povrchu Zeme (pohoria-údolia, Zem nie je optimálna guľa), ale guľový tvar Zeme