mosoj

Kolik jich je ?

Chlapec má právě tolik sester jako bratrů, ale jeho sestra má dvakrát více bratrů než sester. Kolik je v té rodině bratrů a kolik sester ?

Nejlepší odpověď
quentos

4 bratři, 3 sestry

tj. každý z bratrů má 3 bratry a 3 sestry, ale každá sestra dvě sestry a 2× tolik bratrů – 4 bratry.

Jose1f

Novákovi mají sedm dětí: čtyři syny (Honzu, Karla, Oldu a Viktora) a tři dcery (Milenu, Slávku a Jindřišku). Honza má tři bratry a tři sestry, tj. právě tolik sester jako bratrů a Milena má čtyři bratry a dvě sestry, tj. dvakrát více bratrů než sester. Jak to ale ti Novákovi dokázali, to nevím.

Jose1f

Pomocí matematiky se to dá vypočítat tak, že označíme jako
K . . . počet sourozenců kluků
H . . . počet sourozenců holek

Potom platí
K – 1 = H

K = 2(H – 1)

Po dosazení za K dostaneme
2(H – 1) –1 = H
Z toho H = 3
K= H + 1 = 4