Rosomacik

Kolik ještě vyrostu?

Nazdar ,před měsícem jsem slavil šestnáctiny a měřím 170 cm a vážím 53 Kg (mám rychlí metabolismus, takže tak rychlé nepřiberu). Když jsem byl na patnáctileté prohlídce ,tak jsem měřil 168 cm a vážil 48 Kg. Dál už nevím kolik jsem měřil v 13 ,v 11 atd… Mě by zajímalo ,kolik bych měřil třeba v 18 letech. Moji rodiče nejsou žádní velikáni ,mamka měří 157 cm a táta 164 cm. Docela mě to štve ,že jsem tak malí… Všichni v mém věku jsou mi pomalu o půlku hlavy větší než já a kámoši ,kteří jsou o 2–3 roky mladší než já mě taky už pomalu přerůstají. Když jsem je poprvé potkal ,tak mi byli špičkou hlavy někam k nosu.

Nejlepší odpověď
iceT

170 a připadáš si malý?Tak oproti mě jsi obr(já 163)
Myslím,že do 20 let věku ještě můžeš trochu poporůst,ale podle mě je 170 na kluka akorát,vyšší lidé můžou mít problém s velikostí oblečení,s délkou postele i s botama.
Výška je daná geneticky,částečně po rodičích i prarodičích.Moje sestra i já jsme 163 a 165 vysoké,oproti tomu náš nejmladší bratr je skoro 180 vysoký,přitom tatík je menší než já a mamka měřila asi 168,ale teď si můžeme s mamkou hledět do očí ve stejné rovině,protože mamka už má věk na to aby se mohla zase zmenšovat.Babička byla taky malá,165,ale nevím jakou výšku měla v plné síle,děda byl vysoký asi 180.

http://www.rus­tovyhormon.cz/la­ik/za-vyskou-cloveka-stoji-vice-nez-jen-geny-583
Obecně panuje názor, že výšku dědíme po rodičích. To je sice do určité míry pravda, náš vzrůst ale ovlivňuje množství dalších faktorů.

Genetický kód zodpovídající za výšku člověka se označuje jako multifaktoriální. To znamená, že se na definitivní tělesné výšce podílí ne jeden, ale několik různých genů. Ty kódují nejen například tvorbu růstového hormonu a jeho receptorů, ale také růst kostí, odpovědi buněk na působení růstového hormonu nebo vnímavost těla vůči vlivům, které mohou růst zpomalit (cigaretový kouř, alkohol atd.). Nejedná se tedy o jednoduchou dědičnost, jako například u některých chorob, kde se gen buď projeví, nebo ne. To by totiž na světě existovali pouze lidé velcí s předem definovanou stejnou výškou a lidé malí. A protože každý člověk je jinak velký, musí se na tělesné výšce podílet více různých genů.

Další odpovědi
marci1

Pravděpodobně ještě porostete. Zkuste si vypočítat svoji přibližnou výšku : http://dama.cz/cla­nek.php?id=9971

Braník

Vyrosteš,tak jak to máš určené v genech,nezáleží na tom,jaké máš vysoké rodiče,prostě s tím nic neuděláš a ber to tak jak to je.

balca

to se nedá určit…můžeš vyrůst (a to o dost) třeba až v 18mnácti nebo taky přes léto :P

lamforest

ještě vyrosteš 50km