mosoj

Kolik je v ČR opravdových ateistu a opravdových věřících?

Tak jinak. Takovéto, já v něco věřím, žádný islám, neuzná, pokud vůbec uzná křesťana, nebo jiné náboženství. Pro ně je takovýto člověk bezvěrec.
Takže kolik asi je u nás opravdových věřících. Mám na mysli ty, kteří náboženství opravdu praktikují se vším všudy.

Odpovědi
ivzez

Praktikujících věřících?
To bych tipovala někde mezi 15–20 procenty.
Včetně těch, kterým říkám „náboženští pokrytci“, tzn. těch,
kdo praktikují, tvrdí o sobě, že věří, ale žijí úplně jinak > lžou,
láska k bližnímu jim nic neříká, …

Drap

Nejde takto určit. Nejdříve bys musel přesně definovat věřícího a ateistu. Já osobně se považuji za věřícího, ale v Boha nevěřím. Věřím v jiné hodnoty. Jsem tedy věřící, nebo ateista?

Nuk nuk

To je poměrně sporná otázka a myslím, že přesnou odpověď nedostanete. Hodně lidí se považuje za atheisty, ale ve skutečnosti věří v nějaké to „něco“, nebo v nějakou „energii“, dokonce to dost často nazývají bohem, a v takovém momentě už ten člověk není skutečný atheista.

Totéž platí o „opravdových věřících“. Věřící člověk nemusí být nutně křesťan, věřící člověk je člověk, který věří v jakéhokoliv boha nebo božstva. Jenže ani tam není snadné je spočítat, protože člověk, který navšetěvuje nějaké náboženské společenství, nemusí být nutně „opravdový“ věřící a naopak.

Gestas

Opravdických ateistů je jen málo, většina z nich věří v různé pověry, protože narozdíl od regulérního náboženství nic nevyžadují. Taky je spousta „věřících“ (mezi spolužáky jich mám spoustu), kteří jsou věřící jen kvůli tomu, že věří jejich rodiče, oni sami svou víru projevují jen tak, že chodí v neděli do kostela a občas ke zpovědi, nanejvýš se ještě ráno a večer krátce pomodlí, ale vůbec se nechovají jako křesťané (ne že bych v tomto já byl lepší) a nedělá jim problém si dělat srandu ze slov kněze a Bible, tím, že je berou příliš doslova.

mosoj

Četl jsem , že se jedná maximálně o 20 % obyvatel ČR. Je to pravda?

Nuk nuk

On je totiž rozdíl mezi opravdovým věřícímčlověkem a člověkem, který už praktikuje nějaké vyznání. Viz. moje odpověď. Věřící člověk je člověk, který věří v něco, co nazývá bohem, vyšší mocí apod. Nevěřící je jeho opak. Statistiky Vám ukáží jen počet nebo procento populace, která se veřejně k nějaké víře hlásí, popř. jsou členy nějaké skupiny, ale nakolik je to „opravdu“ věřící z toho nevyčtete.
Pokud Vám jde o plus mínus statistiku, tak se to phybuje skutečně kolem 20 procent.