annas

Kolik je nářečí?

Kolik je u nás nářečí? A jaká?

Nejlepší odpověď
annas

Nářečí se dělí na socální a územmí.

Územní pak na moravská a česká.
Moravská – hanácká, lašská, moravskoslovenská. V nich jsou pak další podskupiny – např. u moravskoslez­ského – nářečí na Valašsku, Slovácku apod.

Česká nářečí se člení na východočeská, jihozápadočes­ká,českomorav­ská a středočeská. V českých nmářečíchpak specifická nářečí např. doudlebské, chodské, podkrkonošské atd.
Vznikají ještě tzv. interdialekty – nadnářečí – některá slova nářeční se nahrazují hovorovými – důsledně se nedodržuje původní tvar.

Sociální nářečí – pro určité společenské skupiny – profesní mluva, slang, argot. Např. mluva studentů, horníků, zemědělců atd. Argot – vznikl jako mluva společ. spodiny – zlodějů, prostitutek atd.