fanatik13

Kolik je na světě jazyků?

Ahoj, zajímalo by mě, kolik je na světě jazyků, kterýma se současně mluví.
A kolik je tzv. mrtvých jazyků. Děkuji za odpovědi. :D :D

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít našeptávač a měl jste odpověď hned.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-existuje-jazyku

"Podle různých pramenů je na světě v současnosti zaznamenáno více než 33 000 přirozených jazyků, z nichž však jen menší část (3 000–7 000) jazykovědci uznávají jako samostatné; důvodem je nezřetelná hranice mezi jazyky a dialekty – například mnohé z čínských dialektů (jazyk, čínský) jsou si vzájemně nesrozumitelné, a přesto se považují za nářeční formy jednoho jazyka; naproti tomu běloruština, katalánština nebo slovenština se v procesu formování novodobých národů ustavily jako samostatné jazyky, přestože jsou velice blízké ruštině, španělštině či češtině.

Stále existují v některých částech světa jazyky neprozkoumané."

Tako uvádějí zdroje od lingvistů, , badatelů., kteří se zabývají srovnávací lingvistikou. Např.. PhDr. Jan Filipský, CSc.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Suw­WkB-vFSgJ:ksos.fhs­.cuni.cz/KOS-42-version1-jazyky_sveta.doc+&cd=6&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

„Další problém skýtají tzv. MRTVÉ JAZYKY. Jedny z nich představují historické předstupně živých jazyků: staročeština, staroslověnština, latina, starořečtina, sanskrt aj. Takové jazyky vlastně žijí dále "ve svých potomcích“ a nadto mnohdy plní i v současnosti důležité funkce, např. v oblasti vědecké terminologie.

Druhé jsou mrtvé v plném slova smyslu – zanikly „bez potomků“: chetitština, etruština, sumerština aj. Takovýchto mrtvých jazyků neustále přibývá, jazyky vymírají přímo před našima očima!
R. 1898 zemřel poslední uživatel románskéhojazyka dalmatského, v r. 1969 ještě žil na ostrově Man poslení stařec znalý původního keltského jazyka. Postupně takto vymírají jazyky drobných indiánských kmenů v Americe, jazyky praobyvatelů Austrálie aj. (u mnohých udávají poslední statistiky čísla jako „20 uživatelů vesměs starších než 50 let“ apod.)"

http://www.an­gelfire.com/jou­rnal/planeta/za­jim1a.htm

Anglický zdroj posuzuje mrtvé jazyky z jiného pohledu.
Podívete se do zdroje.
https://www.buz­zfeed.com/jes­sicamisener/the-10-coolest-dead-languages?utm_ter­m=.wory2O0JJ#­.ajXXQ0ZBB

Další odkaz – jazyky, jejich uživatelé vymírají
http://resetmag­.cz/12-nejvice-ohrozenych-svetovych-jazyku/

Další odpovědi
Dismas

ů asi 7 miliard. A mrtvé jazyky jsou rovny počtu těch, kteří kdy žili a už zemřeli.

vas999

To se těžko řekne, některé mrtvé jazyky vůbec nejsou známy. A i některé současné jazyky je těžké odlišit od jiných.