Avatar uživatele
geekocz

Kolik hodin denně je potřeba spát?

Kolik hodin spánku denně potřebuje dospělý člověk? Často spím asi 5–6 hodin někdy méně a nepociťuji únavu. Ale znám lidi, kteří spí 7–8 hodin a jsou nevyspaní. Liší se to u každého?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? zjentek, marci1 před 3544 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Ano, liší: podle nejnovějších výzkumů je potřeba spánku naprosto individuální. Potřeba sedmi až osmi hodin spánku pro zachování zdraví je mýtus. Někomu stačí dokonce jen 4–5 h, někdo naopak potřebuje 9.
V zásadě: spánek se skládá z několika tzv. spánkových cyklů, délka jednoho je u většiny populace cca 1,5 h, u menšiny 2 h a u ještě menší menšiny 2,5 h. To, zda se budete cítit po vyspání svěží nebo jako praštění pytlem, nezávisí vůbec na délce spánku, ale na tom, v jaké fázi spánkového cyklu se probudíte. Ideální je probudit se na konci jednoho z cyklů, přičemž životně důležité jsou jen první dva.
Chcete-li vědět víc, stačí hodit do Googlu heslo „spánkové cykly“.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Cituji svou odpověď na již dříve položenou otázku :
„Snažím se spát minimálně 7 hodin. Mám vyzkoušené, že to je doba, po které se cítím odpočinutá a svěží. Pokud to jde, tak nejpozději o půlnoci. Potřeba spánku je individuální, každý jistě pozná, jaká doba je pro něj nejvhodnější. Lidé spí tak asi v rozmezí 4–12 hodin denně. Moc krátký, ani moc dlouhý spánek není ideální. Ve spánku se uvolňuje růstový hormon, který opravuje buňky poškozené přes den. Také se ve spánku zvyšuje imunita.“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-realna-potreba-spanku

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
huky

Dospely clovek by mel mít aspon 8 hod. spánku no já někdy jdu spát hodne brzo třeba uz v 8 a jsem mnohem nevyspalejsi ráno nez kdyz jdu třeba v 1 a vstavam stejně

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
T3NY

Můj kamarád spí 3–4 hodiny a stačí mu to já potřebuju minimálně 6 hodin, takže ano liší.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek