mandat

Kolik haléřů je šesták?

Nejlepší odpověď
annas

Výraz šesták se již nepoužívá, protože šesták = někdejší rakouská mince platící šest krejcarů, pak deset; dnes je obecný zastaralý výraz = . dvacetihaléř., dvacetník.

Pro zajímavost:
krejcar – čtyrák – šesták
pětník – desetník – dvacetník (jednohaléř se nepočítá, nebyl běžně v oběhu)
Doplňuji:
Prp upřesnění:

Šesták jako mince neexistuje. 20haléřová mince byla zrušena v r. 1993.

Možná se někde užívá ve významu šestákový mariáš – původně mariáš se základní hodnotou dvacet haléřů, dvacetníkový . později se užíval padesátnikový, dnes se změnil na korunový.

Ale nejde o výraz šesták v původním slova smyslu, tedy 20haléř, jen o obecné nespisovné a zastaralé pojmenování pro minci nevalné hodnoty.

Výraz šesták je zastaralý, který je spojený s rakouskou měnou, stejně jako krejcar a čtyrák. U slova šesták se však později na číselný vztah zapomínalo a užívalo se ho, i když už platil deset krejcarů, tj. dvacet haléřů. Ta peněžní odluka od rakousko-uherského krejcaru nastala v roce 1919.

Haléřová mince za první republika neexistovala.

Další odpovědi
www

20 hal.
Doplňuji:
Šesták bylo původně lidové označení
rakouskouherské mince v hodnotě šest
krejcarů, tj. 1/10 zlatky (1 gulden = 60
krejcarů). Po změně roku 1857, kdy se
začala počítat 1 zlatka 100 krejcarů, se
tento název přenesl i na minci v hodnotě
deset krejcarů. Po peněžní měně roku 1892,
kdy došlo k devalvaci 1:2, zavedení korun (1
zlatka = 2 koruny) a haléřů (1 krejcar = 2
haléře), získala tuto hodnotu mince 20
haléřů, proto se i dvacetník označoval tímto
slovem.
Zdroj: Wikipedie

fcoop

http://screen­shot.cz/XGRZW/

Je to ten chlápek v první řadě,jediný drží klobouk.

beer

Starší generací a mariášníky dodnes používaný výraz šesták má hodnotu 20 haléřů.

A jen pro zajímavost vypadal později v mé době dvacetník takto http://www.zlate-mince.cz/CRO_20_h­.htm, běžně používaný haléř zase takto http://www.sbe­ratel.com/min­ce/jednohaler.
Dodnes se říká například „stojí to pár šestáků“ a tím se myslí malou, až nicotnou cenu.
Doplňuji:
Jednohaléř existoval v době ČSSR, tedy relativně nedávno, o první republice se nikdo nebaví a tu ani nepamatuji ))

beer

Annas, uvádíš mylné informace z bůhvíjakých neověřených zdrojů a nevím, co tě k takovému jednaní vede.. Mezi mariášníky se pohybuji (nejsem ale hráč) a ti hrají šestákový mariáš stejně jako desetníkovýb dodnes! Mají totiž nashromážděné již neplatné mince od desetníků až po padesátníky, kupují je i na netu. Schválně jsem něco i našel, cituji:
„Již neplatné hliníkové mince mají velké využití v tradiční české karetní hře – mariáši. V Česku se s nimi hraje oficiální mistrovství republiky v nemíchaném i míchaném licitovaném mariáši.
„Nemíchaná liga hraje dvacetníkový základ, takže potřebuje dvacetníky, a míchaná liga s desetníkovým základem potřebuje desetníky i padesátníky. S padesátníkovým základem se pak hodně hraje hlavně v Praze křížový mariáš, odkryl Právu, kde skončila značná suma neodevzdaných hliníkových mincí, předseda Českého svazu mariáše Marek Polka.“ (více ve zdroji)
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/263691-lide-schovavaji-neplatne-penize-za-miliardu-hraji-s-nimi-treba-marias.html
Slovo „šestákový“ znám proto i z vlastní, OVĚŘENÉ praxe této doby !!
P.S.: uzamčení otázky adminem nekomentuji, jen se divím )) Právo na to má a jsem povinen ho ctít.

annas

Pokud zpochybňujete slovníky, které vydává UJCAV, za to nemůžu.
Když jste vševědoucí, tak byste mohl vědět, , že SNČ, SSJC, PSJC, SSC, etymologické slovníky neposkytují bůhvíjaké informace. 🙂

beer

Nic proti slovníkům rozhodně nemám, jenže ne každou problematiku je nejvhodnější řešit právě slovníkem 🙂 To není vševědoucnost, ale obyčejný selský rozum mi to říká.

arygnoc

šesták
● rakúsko-uhorská minca.
● (hovorovo) dvadsaťhaliernik alebo iná drobná minca.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=%C5%A1es­t%C3%A1k

www

Annas, opět se mýlíte: Hráči mariáše tento výraz používají zcela běžně stále i dnes a jednohaléřové mince si dobře pamatuji, byly v oběhu také běžně !

annas

Opět je třeba pozorně číst odpověď. 🙂

briketka10

www
taky si pamatuju 10,20 i padesáťáky za
50hal. byla dvě lízátka v krámě, jinak
se povalovaly běžně na chodnících asi
pro nás děti, abychom si je mohly sbírat
a kupovat si sladkosti :)