evelinax

Kolik elektrické energie vyrobí solární panel o ploše jednoho metru čtverečného za dobu své účinnosti?

Kolik elektrické energie vyrobí solární panel o ploše jednoho metru čtverečného za dobu své účinnosti, pokud odečteme energii na jeho výrobu a likvidaci?
Doplňuji:
intenzita slunečního záření 950–1340 kWh na jednen metr čtverečný, panel složený z polykrystalického článku s účinností 12 – 14%, pokud bude panel umístěn na střeše domu

Odpovědi
Drap

Příliš málo údajů. Zaleží na tom, kde bude panel umístěn. O jaký druh panelu se jedná. U všech typů nejsou stejné výrobní náklady. Celkově, bez upřesnění se dá říct, že hodnota bude vemi blízká nule v našich podmínkách.

mosoj

Není problém vypočítat. jenom ještě řekni kolik hodin svítilo sluníčko.
Jinak účinnost a životnost jsou dva odlišné pojmy.
Doplňuji:
Pak ještě prozraď jak dlouho ti panel vydržel a jaký typ to byl.

huxa

Co je na tom těžkého? Sluneční zážení krát účinnost krát počet hodin, kdy bude sloužit.
Tudíž 11000,138*365= zhruba 400'000 kW ročně.

Petr Woff

Dobrý den, to je dobrá otázka, k jejímuž zodpovězení bychom ovšem opravdu potřebovali znát více informací – přesněji energetickou náročnost výroby a likvidace. Můžeme však spočítat, jestli se solární panel vyplatí normální tuzemské domácnosti:

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 7 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 1 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá 10 let. Prodejci slibují, že solární panely na střechu vydrží přes 20 let.

Podrobnosti najdete zde: https://www.e­on.cz/radce/chy­tra-domacnost/alter­nativni-zdroje-energie/fotovol­taicke-panely
Petr, E.ON Rádce

Renikled

Jak dlouhou návratnost vlastně taková fotovoltaická elektrárna může mít? Je tu někdo, kdo ji má třeba už déle na střeše a může mi k tomu dát nějaké relevantní informace?

Petrovskalui

No no tady záleží na opravdu hodně faktorech, ale obecně se většinou říká, že návratnost je cca 7 let. S manželem jsem to hodně řešila a nakonec se nám podařilo vybrat perfektní firmu na základě dobrých recenzí na refsite. Dělala nám to kompletně na klíč firma Sefy, která nám vlastně pomohla i s kompletním vyřízením dotací.

kratagott

to huxa: 400 tisíc kW ročně. to je 400 megawatt ročně, to je více jak MW denně, na panel 1×1m? člověče energetický problém zeměkoule je vyřešen 😄 vzhledem k tomu že průměrný dům potřebuje max 10 kW