Válek Petr

Kolik času zbývá do vyhubení živnostníků v ČR ?

Nedávno server Podnikatel.cz zveřejnil aktuální statistiky ohledně vývoje počtu OSVČ hlavních a vedlejších. Celkový počet OSVČ klesá už čtvrtý rok po sobě a ještě více se propadá množství OSVČ hlavních. Naproti tomu roste počet OSVČ vedlejších. Důvodů, proč se tak děje, může samozřejmě existovat několik. Jenže získat data k jejich určení, není rozhodně hračka. Úřady totiž překvapivě nedisponují některými jednoduchými statistikami, které by trend poklesu mohly vysvětlit.

Žádný z trojice finanční správa, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna nebyl schopný poskytnout přesné statistiky o nově přihlášených OSVČ rozdělených na OSVČ hlavní a vedlejší. V případě ČSSZ a VZP dokonce ani nejsou k dispozici data o celkových nových registracích. Jak pak ale mohou zákonodárci navrhovat nové normy a vyčíslovat jejich dopady na OSVČ, když relevantní statistiky, proč poslední čtyři roky klesá počet OSVČ hlavních a narůstá množství OSVČ vedlejších, úřady nemají ? A zajímá je to vůbec ?

Nejlepší odpověď
Drap

K žádnému vyhubení nedojde. Nesmíš věřit všemu co splácají a vymyslí si neinformovaní a problematiky neznalí novináři. Ten, komu se to nevyplácí a nevydělá si, tak toho nechá. U těch kterým se daří a živnost je slušně živí, budou pokračovat.

Další odpovědi
mosoj

A živnostenský úřad. Myslíš si že nemá přehled ?

McArthur

Musíš to brát tak, že věřit se dá jen té statistice, kterou si sám zfalšuješ. To platí i o Tebou popisované statistice. Živnostník je tvor svobodný a přizpůsobivý, který i za vlády rudé lůzy dokázal fungovat.

Současný hon na čarodějnice (živnostníky) ze strany ČSSD, KSČM a některých dalších stran samotné živnostníky nevyhubí. Ti se jen přeskupí do jiné formy podnikání (nyní nejčastěji s.r.o.). Až přijde správný čas, tak se politické strany budou předhánět v programech na záchranu vymírajícího druhu, protože pro ně samotné (jejich členy a kamarády) je to zdroj dobrých příjmů.