JájsemRaibek

Kolik brzdících padáků má stíhačka, pokud je jím (jimi) vybavena?

Pokud má jen jeden, jak se řeší případ, kdy musí neprodleně po přistání opět vystartovat? Jak potom brzdí při dalším přistání?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já, co jsem zatím viděl, tak měla jenom jeden, pokud vůbec. Vše určuje délka přistávací dráhy. Dokonce i raketoplán s dvojnásobnou přistávací rychlostí brzdící padák většinou nepotřeboval. Pokud stíhačka musela přistát, pak kvůli doplnění paliva a munice a během té doby jistě nebyl problém nainstalovat nový padák. Vícenásobné padáky se používají jen při shazování extrémně těžkých nákladů, nebo např. při přistání amerických návratových modulů do oceánu z oběžné dráhy.

Další odpovědi
dubraro

Liší se podle typu stíhačky, nejčastěji jeden, ale mohou být dva, různé konstrukce, postupně vypuštěné a uvolněné. Obecně se brzdící padáky u stíhaček používají zřídka. Na zemi k tomu není důvod a na letadlových lodích se stíhačka brzdí spíše záchytným lanem.

led

Pri pristávaní sa padák pri určitej rýchlosti „odtrháva“.Samotný padák nie je ucelená kopula ako u výsadkára, ale je vytvorená z pásov, medzi ktorými sú medzery, inač by sa roztrhali hneď pri „vystrelení“
zvyčajne býva jeden, ale pri niektorých typoch som videla aj 2, nepočítam „vyťahováčik“ tj malý padáčik, ktorý vyťahuje ten veľký
Pred štartom tam dajú nové skontrolované a zbalené.
Stačí ísť k letisku pri lietaní a všetko vidíte.

Dodatok:
Dosť času som strávila pri letiskách, nielen u nás…

„Dokonce i raketoplán s dvojnásobnou přistávací rychlostí brzdící padák většinou nepotřeboval.“ preto ich má 3 (je Buran raketoplán?) http://www.stran­gemilitary.com/i­mages/content/145776­.jpg