annas

Koho Vám připomenou pojmy parní stroj a jednotka koňská síla?

Proč koňská síla?

Nejlepší odpověď
rynek878

James Watt (19. ledna 1736 Greenock, Skotsko – 19. srpna 1819 Handsworth, Anglie) byl skotský mechanik, vynálezce a fyzik – samouk, známý především skrze své vynálezy a vylepšení parních strojů.

Watt ve skutečnosti nebyl vynálezcem parního stroje, provedl pouze taková vylepšení, která umožnila jeho průmyslové využití. Zásluhou J. Watta se mohla průmyslová revoluce ve Spojeném království roztočit opravdu na plné obrátky.

James Watt se rok učil u mechanika T. Morgana v Londýně (1755). Po návratu do Glasgow se stal univerzitním mechanikem. V roce 1759 se dozvěděl o parním stroji Thomase Newcomena, ale prakticky se s ním seznámil až v roce 1763. V roce 1765 sestrojil oddělený kondenzátor páry, čímž stávající konstrukci výrazně vylepšil.V roce 1785 vytvořil vlastní parní stoj – zdroj energie.

Koňská síla (značka hp nebo HP, z anglického horsepower) je starší fyzikální jednotka výkonu, původně zavedená Jamesem Wattem. I když je dnes vytlačena jednotkou SI Watt, stále se používá pro označení výkonu automobilových a motocyklových motorů. V češtině se používala také česká zkratka k (kůň), někdy nesprávně i ks (koňská síla). Někdy se vyskytuje i německá zkratka PS (Pferdestärke).

Zjednodušeně řečeno, česká koňská síla, zkráceně kůň, je rovna přesně 735,49875 W.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­mes_Watt

Další odpovědi
vagra

První,kdo si nechal parní stroj patentovat,byl anglický vynálezce Thomas Savery,který si ho nechal 2. července 1698
Stroj sloužil k čerpání vody z dolů. Později jej zdokonalil ve spolupráci s Thomasem Newcomenem.
Na jejich průkopnické dílo později přímo navázal James Watt.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tho­mas_Savery

anonym

Watt a Gerstner.