kapka

Koho také chtěli lidé během sametové revoluce za prezidenta?

Kdo si pamatujete revoluci a vybavíte si, jak byly všude nápisy a plakáty „Havel na hrad“, jak tyhle tři slova skandovaly desetitisíce lidí při demonstracích na Václaváku, vzpomenete si, koho jméno bylo také (řekla bych, že v menší míře, ale přesto nepřehlédnutelně) skandováno? Já si pamatuji na jednu výraznou osobnost. Tak schválně, kdo má stejné vzpomínky jako já. Prosím pište jen to jméno, případně s názorem na něj – slušně vyjádřeným. Nijak se teď neptám na pana Havla. :)

Nejlepší odpověď
gecco

Určitě zaznívalo i „Dubček na hrad“ a mám dojem, že kandidoval i Adamec – ale jeho jméno snad na náměstích lidé neskandovali – nebo jo?
😉

Další odpovědi
ReHu

Ve zdroji jsou uvedení kandidáti toho kterého roku.

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Volba_prezi­denta_Českoslo­venské_republi­ky#Volba_prezi­denta_29._pro­since_1989

Pridávám bonus o Dubčekovi.

http://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/dubcek-na-hrad-ne-shodli-se-vzacne-havel-a-husak/r~2054bc­5c668a11e49bec0025900fe­a04/

anonym

Ano, lidé chtěli, aby Alexander Dubček byl presidentem, ale hodili mu klacky pod nohy.

Výňatek:Tak Čalfa postupně vývojem událostí získal všechnu státní moc. Po demisi prezidenta Husáka převzal jeho funkci. A nyní se bývalému premiérovi Adamcovi, který ho vytáhl nahoru, „odvděčil“! Zařídil prezidentování Václavu Havlovi!

Prosazení Havla na prezidenta se z různých důvodů setkalo u mnohých s nesouhlasem! Největší překážkou však byl Alexandr Dubček. Ve všech parametrech byl před Havlem. I v parlamentu se předpokládalo, že Dubček bude mít jednoznačnou podporu. Zato Havel neměl podporu ani v rodině, manželka Olga byla proti a švagrová Dagmar mu otevřeně řekla, že podporuje Dubčeka. Sám Dubček si přál být prezidentem z mnoha důvodů, mimo jiné i ze satisfakce. Pro formu se na kandidátce na chvíli ocitlo i jméno komunisty Císaře.

Havel sám prohlašoval, že samozřejmě prezidentem být nechce, ale… pakliže se situace vyhrotí, tak… Věru jak opsáno z Richarda III., který také musil být ke kralování donucen…

Jenže Havel si velmi přál být prezidentem, ale bál se to přiznat Nakonec se tajně sešel s Čalfou, a ten mu slíbil, že zařídí, že bude zvolen. A byl skutečně zvolen, dokonce jednomyslně.

annas

Přidám další jméno. Čestmír Císař, byl asi 2 či 3 roky ministrem školství a kultury , takže jeho jméno bylo známé.

Čestmír Císař byl kandidátem zejména studentů, mládežníků , a to nejen v roce 1968, ale i v roce 1989. Jenže Císař " dal přednost" Ludvíku Svobodovi a Václavu Havlovi.

arygnoc

viac ako havel rezonovalo meno dubček.
havel bol pre mnohých, okrem jeho kumpánov, neznámym človekom, národ ho poznal ako neuznaného dramatika (právom) a kriminálnika (podľa platných zákonov právom).

pán dubček mal za sebou politickú a morálnu (na rozdiel od havla) minulosť, ktorá ho jednoznačne nominovala na predstaviteľa nového československa – prečo sa tak nestalo, vie iba štb, cia, kgb, …

v neposlednom rade si treba uvedmiť, v akej atmosfére a AKO voľba prezidenta 29. 12. 1989 prebiehala (aklamáciou, teda nie demokraticky, spôsobom, ktorý s voľbami nemá nič spoločného [ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Volba_prezi­denta_%C4%8Ces­koslovensk%C3%A9_re­publiky#Volba_pre­zidenta_29._pro­since_1989 ]).

😉

anonym

Dubček na Orlík!
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=aMpJP4mn_ss

…jo a ten Adamec taky až do DNA.

lexx

lidé zpitomělí totáčem zvolili ochlastu ryšavého lháře podvodníka, dodnes toho litujou, já ano

kapka

Skryty vyznam Pumikovi odpovedi nechapu, tak nevim, jestli dat bod.
A ano, mela jsem na mysli Dubceka. :)
Diky ReHu za zajimavy clanek. :)

Minas

Nebudu si tu honit body nad komentováním, ale kdo by ještě dnes volil Havla ?

anonym

…asi nikdo,když je už MRTVÝ!

Minas

Kdyby ta s**ně žila i ten svůj život bych obětoval za atentát.