Koho může zaměstnavatel propustit při rušení pracovního místa

Zaměstnavatel hodlá na jednom úseku zrušit několik pracovních míst ( z původních 52 na 45). Mezi součastnými pracovníky je i pár takových, kteří mají smlouvu na dobu určitou (na rok) Je povinosti zaměstnavatele nejprve propustit tyto zaměstnance a až teprve ty kteří mají smlouvu na dobu neurčitou? Nebo při rušení pracovního místa je jen a pouze na vůli zaměstnavatele koho propustí a toto mu ani nemusí zdůvodnit proč zrovna on? Moc dík za info

Nejlepší odpověď
jmhad

Přesně jak říkáš.Je to jen věcí zaměstnavatele. On se přeci neřídí délkou trvání pracovní smlouvy,i když k tomu třeba přihlíží,ale tím, jak kdo dělá,jak se chová,zda je pro něho větším přínosem než ten druhý a pod.Máš u něho nějaký vroubek, byl jsi někdy držkatý,máš áčko,dělají druzí důležitější a kvalitnější práci? Budeš v předním pořadí.

Další odpovědi
anonym

Při reorganizaci podniku a následném snižování stavu pracovníků se v první řadě propouštějí ti pracovníci, jejichž místo se ruší – zaniká. Většinou jsou ale tato místa obsazována zaměstnanci s pracovním poměrem na dobu určitou, protože zaměstnavatel neřeší takový stav ze dne na den. Také je při této příležitosti zpravidla řešena část
rušených pracovních míst u lidí nastupujících na důchod, případně u dlouhodobě nemocných. Z osob zaměstnaných na dobu neurčitou se při reorganizaci propouští málokdy, protože jsou to za prvé osvědčení pracovníci s letitou praxí, za druhé těmto by musel zaměstnavatel vyplatit odstupné. Rozhodnutí o propuštění konkrétního pracovníka spadá plně do kompetence zaměstnavatele. Zdůvodňovat není povinnen nic, protože reorganizace podniku s následkem propouštění zaměstnanců je samo o sobě zákonným důvodem k propuštění. Potom je zaměstnanec propuštěn pro tzv. NADBYTEČNOST z důvodu zrušení jeho pracovního místa. S odstupným se potom situace řeší tak, aby pokud možno smlouvy na dobu určitou „doběhly“ a tím nevznikly zaměstnavateli další zbytečné náklady.

kingzaba

no, v podstate kohokoliv, jen, jestli mate funkcni odborovou organizaci, muze mu to celkem zneprijemnit.
jde o to, jestli jen propousti, nebo rusi pracovni mista, ale u obou je narok podle ZP na odstupne ve vysi 3 mesicnich platu, neni li kolektivni smlouvou urceno jinak.....

stela

Zaměstnavatel muže propustit kohokoliv to je na jeho zvážení koho dřív.Není rozhodující jestli je smlouva napsaná na dobu určitou nebo neurčitou