astroamateur

Koeficient smykového tření

Otázka: Jaký je koeficient smykového tření [f=Ft/Fn] když táhneme bednu po nakloněné rovině(30 stupňů). Síla pro tažení nahoru je minimálně 1200N pro udržení bedny je zapotřebí pouze 900N.
Doplňuji:
Oprava: Potřebuji pouze sílu kolmo působící tj.tíhovou sílu tělesa-bedny vážící 1000kg a třecí sílu.

Odpovědi
Michal Kole

Z hlavy přesně nevím.

  1. NAKRESLIT a BAEVNÉ zvýraznit co znáš a máš vypočítat
  2. zapiš si síly jako algebraický výraz
  3. Pak si dopiš za F vztahy ze kterých vychází
  4. Algebraicky uprav
  5. Dosad čísla
  6. Vypočti
  7. Proveď reálno-logickou kontrolu zda by ty síly mohli odpovídat realitě

Zkus si to pro kontrolu spočítat i graficky (nakreslením silových diagramů)
zda to ± vyjde stejně.

Pokud si ze školy pamatuji tak budeš mít ve výsledném vztahu několik sin a cos úhlů tak se toho nelekni (něco v čitateli zlomku, něco ve jmenovali zlomku)

Jak na příklad koukám tak mám pocit, že je to jeden z těch lehčích a základních z učebnice.

jpau

Vždy si to snaž představit jako trojuhelník, kde jedna z odvěsen je g a přepona je hledaná síla. Úhel co znáš je ten, co svírá odvěsna g s hledanou přeponou.

Jestli ti jde pouze o sílu kolmou k té třecí tak si spočítej gravitační a ta je vlastně to co hledáš otočená o nějaký sin/cos 30.

Ekvivalentně se dá řešit situace, jakou sílu chci pro tažení. Představ si, že to táhneš nahoru, tzn. potřebuješ sílu F = mg a teď si to zase otoč o nějaký sin/cos do té roviny, kde se pohybuješ… Tření jsem v tom teď neuvažoval ale to je drobnost, jenom tam pak přidáš ten koeficient.