Kočka čurá do postele. Co by tak mohlo být příčinou a jak tomu předejít?

Najde se tady někdo, komu to už doma kočka taky provedla? Nebo prováděla opakovaně? Co by tak mohlo být příčinou a jak tomu předejít? Popřípadě jak to odnaučit? Kočku nelze trestat násilím a jak jí tedy vysvětlit, že prostě do mého pelechu čůrat rozhodně nebude.

Máme doma 9m kocourka Birmy. Asi před pěti dny byl na kastraci. První čůrání do postele přišlo den před kastrací. Ten den u nás byl kamarád, který mi opravoval počítač a trochu kocourka zlobil a pošťuchoval. Pak jsme si šli já a můj přítel spolu s pár přáteli sednout do baru. Po návratu domů nás kocourek přivítal, jako vždycky, ale v posteli nám nechal dáreček v podobě smradlavé louže…takže vyprat polštář, povlečení a vydrbat postel…včera zase (rozmezí ± 6 dnů od prvního incidentu). Dostal dvakrát vyhubováno (hlavně si prosím odpusťte představy o nějakém domácím násilí, praktikovaném na kočce, děkuji). Nejprve za to, že neustále stoupá na akvárium, které má pouze krycí sklo a moc dlouho kocourovo váhu nesnese a potom za to, že prvně vyskočil na jídelní stůl. Večer se šlo s pár přáteli zase posedět (byl pátek večer). Vracíme se domů a zase…přivítání v podobě mazlení a předení ala motorovka a v posteli dva nepříjemné dárečky v podobě smradlavých loužiček..takže opět očistný rituál, protože mě to tak strašně baví.

Ptám se vás tedy a žádám vás o radu a zkušenosti s tímto problémem. Je to z důvodu naší nepřítomnosti, nebo kvůli případnému stresu? Kocour se po kastraci hodně zklidnil. Již během těch pouhých pár dnů na něm pozoruji změny…mnohem větší mazel a méně mňouká. Předtím řval jak na lesy a teď pouze mňouká a povídá si (ukecanej byl ale už i předtím 😉 ) ale tak si říkám, že když by to bylo z důvodu vyhubování, tak by to udělal už dávno…třeba, když mi už 3× shodil orchidej z okna, když rozbil babičky porcelánový hrníček a toho je mnoho, kdy dostal pokáráno…proč tedy tato reakce nastala až teď? Přikláním se tedy spíše k té teorii odchodu a delší nepřítomnosti. Teď jsme totiž poslední dobou byli večer hodně doma (aspoň jeden z nás) a nejednou se oba vypaříme na několik hodin pryč. Zdravotní problémy vylučuji. Jednak proto, že jsme byli těch pár dnů zpět u veterinářky a jednak proto, že když nemá přístup do ložnice, tak chodí normálně na bedýnku. Ale znemožnit mu přístup do ložnice…to by znamenalo nechat ho pouze v obýváku, nebo ho zavřít v koupelně. Navíc to ještě vypadalo, že to bylo čerstvé…jakoby se vyčůral při našem příchodu. Kdysi mi to taky jeden kocourek udělal (byl normálně kastrovaný). Dvakrát mi načůral do peřin a jednou na boty. Pak měl velice dlouho zakázáno chodit do ložnice a na postel nikdy nesměl vyskočit. Spal s kočičkou v obýváku. Incident se tenkrát již neopakoval, ale tohle se stalo normálně při naší přítomnosti…nor­málně jsem koukala na toho malého lumpa, jak vyskočil na postel a počůral spícímu příteli ruku (byl kastrovaný). Takže další překvapení po několika odchovaných jedincích…vždycky mají čím překvapit a co naučit

Nejlepší odpověď
Anemone

Kastrovaná zvířata mohou trpět inkontinencí, občas se to stane. Neovládají už zcela svůj močový měchýř a proto se vymočí tam, kde zrovna jsou. I když v případě tvého kocoura to opravdu může být pomsta, protože kdo by chtěl být vykastrován?

Další odpovědi
nyjono

Může to být nějaký truc.
Doporučuji kontaktovat Kláru Vodičkovou.

https://www.go­ogle.cz/search?q=klá­ra+vodičková&oq=kla­ra+vod&aqs=chro­me.2.69i57j0l3­.21877j0j4&cli­ent=tablet-android-asus-rev&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Zvonillka

Jeeeežíš…to jsou zase moudrá moudra…jistě sis kupovala kočku, aby ti jí sežral pitbull, nebo aby hnila na půdě. Ještě k tomu, když tohle plemeno není zrovna jedno z nejlevnějších.

Mě tohle dělal jeden čas malý kocour taky. Byl prostě vykázán z ložnice a nesměl tam vůbec. Problém vyřešen. Nikdy jsem se více nepídila po důvodu. Když povyrostl, tak se mohl i volně procházet a již problém nebyl. Na tvém místě bych mu omezila přístup, ale víc bych to neřešila. Trest ti u kočky moc nepomůže, spíš naopak. Zase ale neříkám, že si ho máš nechat plně přerůst přes hlavu. Pořád jsi tím pánem doma ty a ne mazlíček. Někdo by řekl, že kočce nelze poroučet a vychovat jí…já bych se však hádala. Mé kočky se časem dokonce naučily říct si, že chtějí pustit ven a pak jenom čekaly na okně a mňoukly si, když chtěly zase domů. Záchod doma potom fungoval jenom jako taková rezerva „co kdyby“. Pravidla se určitě nastavit mají. Nejsem zastáncem toho, když lidé říkají, že oni bydlí s kočkou a ne ona s nimi. Pořád máš být ten dominant ty. Jinak by ses taky mohla dočkat mnohem horších naschválů, když jí potom časem odmítneš dále poslouchat a skákat, jak si ona zrovna mňoukne. Takže pravidla nastavovat hned a nepolevovat.

Odpověď od jednoho uživatele tady nebyla zrovna na místě. Píšeš, že to udělal již před vykastrováním a uživatel/ka se ti tady vysmívá, že by to mohla být pomsta za kastraci…zcela bezpředmětná odpověď. Navíc když vezmeme v úvahu to, že kastrace u kocourů probíhá prakticky bezproblémově, zahojené to je cca do třetího dne a ani se to nešije. U kočiček je to složitější. Ale upřímně, kdo by chtěl mít doma mrouskající kočku, která nenechá vyspat jak vás, tak sousedy? Pokud není kočka do chovu, tak má jít na kastraci už jenom kvůli sobě…aby se zbytečně netrápila jak psychicky, tak fyzicky.

NĚKDY BY BYLO FAJT, SI POŘÁDNĚ PŘEČÍST CELOU OTÁZKU, NEŽ ODPOVÍTE…

GM

Nepíšeš, kde má tvůj kocourek záchod, zkusila bych mu dát ještě jeden do ložnice (třeba jen dočasně). Měla jsem podobný problém s kočičkou, když se k nám nastěhovala na nějaký čas dcera s kočkou, ta její kočka se spolčila s mým kocourem a starou kočičku odmítali pustit do kuchyně nebo do pokoje na záchod.

pepíka

Může to být jenom jeho zvyk a přejděte pokuď nejste ve městě tak ho puste ven a nebo pokuď jste ve mestě tak musíte najít nějaké místo které nepotřebujete k ničemu a tam dát jeho věci (myslím kocourovy) A takové místo pro toho kocoura musí mít i dveře a stačí jen zavřít dveře. A hlavně by to mělo být tiché a malé místo.

Anemone

Zvonillko, zlobíš se neoprávněně. Den před kastrací to udělal poprvé. Ale, to určitě nedostal celý den žrádlo, jinak to před operací nejde. Takže důvod být uražený opravdu měl. Když vidím všude kolem sebe jak lidé bezdůvodně nechávají kastrovat zcela zdravá zvířata, nechápu to sobectví. Kastrovaný samec přijde o svoji osobnost, každý jiný kocour mu napráská. A u psů je to ještě mnohem horší. Ano, jsem zásadně proti kastracím. A to je to co ti vadí?

GM

Kolik máš v bytě koček, ,že jsi tak chytrá pokud jde o kastraci?