klera

kmenové obyčeje X právo…rozdíl?

Dobrý den, poradíte mi prosím? V osnově maturitní otázky mám napsáno- rozdíl kmenových obyčejů a práva. Nedají se však kmenové obyčeje považovat za nepsané právo? Nebo existuje forma kmenových obyčejů, která se za právo považovat nedá? Jsou právem myšleny pouze zapsané obyčeje, zákoníky? Nedává mi to smysl…Děkuji za Vaše názory.

Nejlepší odpověď
annas

Obyčej se stal po určité době tzv. obyčejovým právem.
.
Slovník definuje obyčeje jako obvyklý, ustálený způsob, zvyk, zvyklost.
Z těchto ustálených jistých zvyků, mravů, obyčejů, které se pravidelně a povinně opakovaly, vzniklo postupem doby právo dodržovat tyto určité rituály., normy, protože platily v jisté společnosti.
Tím vzniklo tzv. obyčejové právo – jakési normy, práva i povinnosti dodržovat zvyklosti, které se opakovaly po určitou dobu.

Upraveno podle stati Práva přirozená a lidská – doc.

Doplňuji:
Samozřejmě šlo o nepsané právo. Obyčejové právo začíná v Evropě ustupovat psanému právu na počátku 19. století, ale v některých částech Evropy až ve 20. století.. Dnes jsou rozhodující právní předpisy.

Ještě jsem vám našla jeden odkaz, třeba si vyberete další informace.

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/obycej-pravni

Další odpovědi
led

Dopĺňam annas:
už v starovekých civilizáciách základným prameňom práva bol zvyk (kmeňové zvyky)
„Zvykové právo je právní systém založený na právních obyčejích, které se v určitém společenství ustálily a jsou všeobecně uznávány, sankcionovány a dodržovány. Zvykové právo může být psané i nepsané.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zvy­kov%C3%A9_pr%C3%A1vo
Vybrané kapitoly z dejín štátu a práva …
http://pravo.wz­.cz/vyb/data/VYB­RANEKAPITOLY.doc
Doplňuji:
Ad Reuef,
určite myslíte „porušujú moderné právo“ v zmysle porušovania ľudských práv…

Reuef

jako hlavni rozdil bych rekl ze kmenove obyceje casto porusuji pravo napriklad v africe na blizkem vychode ale i jinde…