Tw!st

klíček u semínka je kořen nebo stonek ?

nechtíc jsem rýpnul do hlíny kde mám zaseté semínko konopí a viděl jsem tak 4× delší klíček než je samotné semínko. teď bych ale potřeboval radu jak to tam vrátit zpět. takže co by mělo být směrem nahoru a co směrem dolů do hlíny ? ten konec toho klíčku to je kořínek, nebo už vlastně ten stonek který by měl být směrem nahoru a budou z něj růst listy ? já si myslím že ten konec toho klíčku by měl být směrem dolů a semínko půjde nahoru a to se později samovolně vyloupne a v něm jsou právě nyní schované lístky, takže udělal jsem dobře, když jsem kořínek ( nebo prostě konec klíčku naproti semínku ) dal pár cm do hlíny a semínko je směrem nahoru pod teňounkou vrstvou hlíny. udělal jsem dobře, nebo by měl jít ten pruhledný konec toho klíčku směrem nahoru a z něj vyrostou listy atd ? tomu moc nevěřím ale potřebuju se ujistit, díky
Doplňuji:
Lamalam to přesně jsem potřeboval vědět, taky jsem v to doufal, díky

Nejlepší odpověď
Lamalam

Semínko půjde nahoru, to pak vypukne a budou růst listy

Klíček je zárodkem kořene.

Další odpovědi
suaeda

Semínko půjde nahoru, to pak vypukne a budou růst listy

Doplňuji:
Klíček bude budoucí kořen. Mladá klíčící rostlinka bere zpočátku živiny ze semene a snaží se co nejdřív vytvořit kořen pro čerpání živin z půdy. Hned potom opačným směrem nahoru vytváří nadzemní část, stonek s listy. Buď jednoděložní (1 základ. lístek), nebo dvouděložní základ (2 zákl. lístky), aby mohla přijímat světlo a CO2 (začne asimilovat – přijímat a přeměňovat látky k výstavbě svého těla) a tak jsou dány předpoklady k růstu celé rostliny.

Zbynas

Semínko půjde nahoru, to pak vypukne a budou růst listy

Poklička

Semínko půjde nahoru, to pak vypukne a budou růst listy

GM

Klíček patří směrem nahoru, a semínko dole