hanculka

klášter klarisek

nevíte kdo založil klášter klarisek v česku???

Nejlepší odpověď
brillant

Klarisky v českých zemích

Kromě Anežského kláštera v Praze vznikly v Čechách a na Moravě na počátku františkánských dějin i později četné kláštery klarisek, např. v Chebu, Panenském Týnci, Českém Krumlově, Olomouci, Znojmu, Opavě, Brně a jinde. V důsledku politiky císaře Josefa II. byly všechny roku 1782 zrušeny.

Teprve o století později dochází k novému založení, tentokrát ze strany klarisek-kapucínek. Roku 1914 přicházejí z Holandska a začínají v Litoměřicích. Teď jsou to komunisté, kdo klášter r.1950 ruší. Po skončení komunistické éry začíná toto společenství ve Šternberku spolu s mladými sestrami znovu. Nový klášter, jehož patronkou se stala sv. Anežka Česká, byl posvěcen r.1996.

Za dlouhé doby komunistického pronásledování církve (1950 – 1989) vzniklo také v Brně malé společenství mladých žen, které pod vedením františkánů žily potají podle Řehole sv. Kláry. To však nebylo možné v tradiční kontemplativní formě v odloučenosti kláštera. Protože sestry chtěly tento způsob života poznat, odešly po „sametové revoluci“ do západoněmeckého kláštera klarisek v Paderbornu. Tam se přidaly nové kandidátky a začaly řeholní formaci. Roku 1994 se vrátily do Brna. V roce 1997 se mohly nastěhovat do nového kláštera v Brně – Soběšicích, který je zasvěcen Matce Boží a nese titul Maria Immaculata.

http://www.kla­risky.cz/pages/cs/kla­risky-v-ceskych-zemich.php

Další odpovědi
anonym

a který máš na mysli https://www.go­ogle.cz/search?q=za­lo%C5%BEen%C3%AD+kl%­C3%A1%C5%A1ter+kla­risek+v+%C4%8D­esku&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a, třeba Anežský klášter v Praze založený Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I., vznikl zřejmě v letech 1233–1234http://cs­.wikipedia.or­g/wiki/Ane%C5%BEs­k%C3%BD_kl%C3%A1%C5%A1ter a kromě Anežského kláštera v Praze vznikly v Čechách a na Moravě na počátku františkánských dějin i později četné kláštery klarisek, např. v Chebu, Panenském Týnci, Českém Krumlově, Olomouci, Znojmu, Opavě, Brně a jinde. V důsledku politiky císaře Josefa II. byly všechny roku 1782 zrušeny.

Teprve o století později dochází k novému založení, tentokrát ze strany klarisek-kapucínek. Roku 1914 přicházejí z Holandska a začínají v Litoměřicích.