Avatar uživatele
NattyCa

Kilogramové závaží má objem 116ml. Z ktreré látky je asi vyrobeno?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? SlajMat před 3675 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kelt

Když znám hmotnost a objem, mohu vypočítat hustotu – měrnou hmotnost, vychází 8,6 g/ cm3. Podle tabulky http://www.mi­zici.com/arti­cle.php?aid=573
to může být bronz, invar a jiné. Ještě by to chtělo chemickou analýzu. Ale možná je závaží složeno z více látek. Podle hustoty můeme soudit o určitém materiálu, ale důležitá je jeho stálost a odolnost vůči vnějším vlivům.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Podle vypočtené hustoty by to mohlo být dysprosium.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Klidně by to mohlo být kadmium, ale taky se může jednat o nějakou slitinu namíchanou buh ví z čeho.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Jen mně tak napadlo, jak tu někteří tipují kadmium, dysprosium apod. OK, jako školní příklad může být závaží klidně z diamantu. Ale reálně, dokážete si představit, že by jen tak u váhy někdo nechal ležet třeba kilo zlata? Závaží buď z litiny, nebo z nějaké jiné levné slitiny s vhodnými vlastnostmi. Bylo by hezké, kdyby to neoxidovalo nebo jinak nedegradovalo příliš rychle. Mosaz/bronz si představit dokážu.

před 1229 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Petr Tuma

Samozřejmě za dob první a hlavně druhe světové války se takto schovávalo zlato. Často se závaží barvilo na černo aby si lidé mysleli že jde jen o obyčejné závaží ale ve skutečnosti jde o trezor… já ve svém našel krásnou sekeru

Avatar uživatele
SlajMat

Podle odpovědi od @Kelt jsem zkusil zvážit druhy bronzů, protože jsem to měl jako první na oku. Vychází, že to je bronz litý.

před 1229 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek