NattyCa

Kilogramové závaží má objem 116ml. Z ktreré látky je asi vyrobeno?

Nejlepší odpověď
Kelt

Když znám hmotnost a objem, mohu vypočítat hustotu – měrnou hmotnost, vychází 8,6 g/ cm3. Podle tabulky http://www.mi­zici.com/arti­cle.php?aid=573
to může být bronz, invar a jiné. Ještě by to chtělo chemickou analýzu. Ale možná je závaží složeno z více látek. Podle hustoty můeme soudit o určitém materiálu, ale důležitá je jeho stálost a odolnost vůči vnějším vlivům.

Další odpovědi
Emefej

Podle vypočtené hustoty by to mohlo být dysprosium.

Lamalam

Klidně by to mohlo být kadmium, ale taky se může jednat o nějakou slitinu namíchanou buh ví z čeho.

Dochy

Jen mně tak napadlo, jak tu někteří tipují kadmium, dysprosium apod. OK, jako školní příklad může být závaží klidně z diamantu. Ale reálně, dokážete si představit, že by jen tak u váhy někdo nechal ležet třeba kilo zlata? Závaží buď z litiny, nebo z nějaké jiné levné slitiny s vhodnými vlastnostmi. Bylo by hezké, kdyby to neoxidovalo nebo jinak nedegradovalo příliš rychle. Mosaz/bronz si představit dokážu.

Petr Tuma

Samozřejmě za dob první a hlavně druhe světové války se takto schovávalo zlato. Často se závaží barvilo na černo aby si lidé mysleli že jde jen o obyčejné závaží ale ve skutečnosti jde o trezor… já ve svém našel krásnou sekeru

SlajMat

Podle odpovědi od @Kelt jsem zkusil zvážit druhy bronzů, protože jsem to měl jako první na oku. Vychází, že to je bronz litý.