bolak

Když vystřelím vzduchovkou přímo vzhůru, v jaké výšce se brok zastaví?

Např. touhle > http://www.ar­med.cz/vzduchov­ka-slavia-634-cal-45-mm/d-86641/

Nejlepší odpověď
tom004

Nezastaví. Opíše nějakou křivku a bude padat zpátky k zemi.

Další odpovědi
Hohny

Pokud beru přímo tuto vzduchovku, která vystřelí brok rychlostí 220 m/s, tak brok poletí vzhůru 22,4 sekundy a vyletí do výšky 2469 metrů. To samozřejmě ve vakuu, tedy bez odporu větru atd…V reálu by díky větru kolmo vzhůru neletěl a nikdy by se ve vzduchu nezastavil, letěl by obloukem.

anonym

http://forum.li­de.cz/forum.fcgi?ak­ce=forum_data&fo­rum_ID=162&ID_from=55738­997&dir=1&auth=

mosoj

Jak je těžký ten tvůj brok ?

david22

Záleží, jaké znáš vstupní parametry.
Zkusil bych tento vzorec:

S = v0 + a*t
S je výška

Bere se to opačně, v0 je poč. rychlost na vrcholu, ta je nulová. Abys vypočítal výšku, potřebuješ znát buď zrychlení v momentě výstřelu, nebo dobu do které se střela zastaví. S ti vyjde záporně.

bolak

mosoj: jakkoli, to si urči sám, mně jde hlavně o ten vzorec, jestli víš

bolak

tom004: jak nezastaví? zastaví. vítr nepočítat, žádný jsem neuvedl. vystřelím přímo vzhůru a brok poletí jednu dráhu nahoru a po tý samý dráze pak dolu, ale těsně před tím než začne padat, se zastaví.

a to mě právě zajímá, v jaký výšce se brok zastaví, nebo aby to bylo lépe k pochopení, do jaký maximální výšky může být brok vystřelen

(odpor vzduchu počítat, venku už jsem za život párkrát byl a žádný vakuum sem tam neviděl)

aramah

bolak nezaství jak píše tom004 opíše nějakou křivku a padá dolů,
takže je stále v pohybu :)

bolak

ne! :)

na základní škole jsme takové příklady počítali, jen si nepamatuju tak se na to šlo, takže přestaňte všichni teoretizovat proč to nejde a spočítejte to :)

berte teda v potas ideální případ, když máte potřebu se hníat v zadání :) a ideální případ je ten, jak sem ho tu popsal, brok letí vzhůru, zastaví se a padá dolů po stejný dráze jako letěl nahoru

Hohny

Ano na základní škole jste to třeba počítali, ale počítali jste to jen teoreticky z fyzikálního hlediska, tedy jak je to ve vakuu a tak jak jsem to počítal já. Určitě jste nepočítali s odporem vzduchu, tam pak je hrozně moc faktorů, které to ovlivní např. tvar a povrch tělesa, síla větru…A jak jsem napsal v té otázce navazující na tuhle diskuzi, v naší atmosféře prostě ideálně kolmo nahoru nepoletí…
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/doplnuji-otazku-od-bolak-i-mic-spadne-primo-dolu

Hohny

Tady je teda rovnice, kterou jste používali na základce na výpočet odporu vzduchu.
F = 0,5 x S x Cx ρ x v x v
Kde:
S obsah průřezu tělesa, kolmý na směr letu
ρ hustota vzduchu
v rychlost proudění(tedy rychlost tělesa + rychlost větru, která je nestálá)
C součinitel odporu tvaru tělesa

Hohny

Výsledná F odporu vzduchu by se přičetla k tíhovému zpomalení, v té rovnici jak jsem to počítal já, tedy ve vakuu. Na hmotnosti broku nezáleží..A dejme tomu, že jsou úplně ideální podmínky a není žádný proudění vzduchu, tedy rychlost větru je nula, což je nemožné, ale chcete prostě aby těleso letělo kolmo po přímce, tak to tak musí být…Neznám zbylé veličiny co jsou na ten odpor potřeba, ale u malého kulatého broku to nebude tak znát, dejme tomu o 100 metrů méně.

aramah

Jak chceš, hlavně že se vrátil a nezůstal tam trčet :))