Bronzový

Když Východočech řekne Budu vařit dýl, znamená to, že bude vařit později, nebo delší dobu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Podobná otázka na rozdíl mez významem příslovce déle a dýl už zde byla. Přijdu dýl = přijdu později je nespisovný čechismus.

Déle = 2. stupeň od příslovce dlouho. Třeba dnes jsem zde byla dlouho, zítra bude déle, nespisovně dýl.

Budu vařit dýl = déle, tj. delší dobu.
Přijdu dýl = nesprávně, patří přijdu později.
--

Když jsem poprvé slyšela od známé omluvu, že "přijde dýl", tak jsem ji opravovala, že snad později.

Chápu, že když někdo někam půjde dýl, než předpokládal, že přijde později. Ale přijít dýl se mu zřejmě nepovede, záleží na tom, s kama je. :-))

Další odpovědi:

"Dýl" ve významu ´později´ je natolik oblíbená zpotvořenina, že ji můžeš slyšet leckde...
Lepší, než ´tvá´ věta, by bylo třeba - "dej ten lavičník na hrádě dýl" - to už vědí jen ´modří´...
:-DDD
Ale co mne ´sejří´, je západočeské ´někoho něco´ - "Pepovo ponožka" - to je zvěrstvo...

Opravdu jako Východočeška používám "dýl" namísto později. Manžel Moravák jen nechápavě kroutí hlavou :-).

Takže: Budu vařit dýl = budu vařit později.

Pokud bych chtěla říct, že budu vařit delší dobu, použila bych asi, že budu vařit dlouho.

Pokročilý

Nevím proč východočech, já jsem západočech a tento tvar tu používáme pořád...

Diskuze k otázce

Stříbrný

Dochy

Asi jak kde... Na Moravě to obvykle znamená později, ve Středních a Jižních Čechách spíš déle....

anonym

Úúúfff - jako Moravák se musím ohradit - "dýl" na Moravě znamená déle, nikoli později...

Stříbrný

Dochy

Vážně? A já jsem byl přesvědčen, že tohle mám právě z Moravy. Když si vzpomenu, tak to ještě ráno ověřím u ženy ;-)

Zlatý

zzzzz

Dýl je delší dobu, později se řekne potom, pak neotravuj:-DDD Jsem z Moravy:-)

anonym

;-)
Já su z Moravy - a s tímto jsem se potkal až u ženy, tedy - bývalé, v JČ a u jejích setřenic z VČ.
;-)

Stříbrný

cochee

Já ze severní Moravy a potvrzuji nepoužívání. Když jsem to slyšel poprvé, málem mě oplachovali.

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 347
Zlatý annas 289
Zlatý hanulka11 223
Zlatý led 208
Zlatý gecco 172
Zlatý quentos 161
Zlatý marci1 144
Zlatý mosoj 115
Zlatý Lamalam 114
Stříbrný Agneta 77

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.