bolak

Když vlastním nějakej pozemek, tak do jaký výšky to vlastnictví až platí? Je to až do stratosféry?

Nejlepší odpověď
annas

Něco jsem našla. V dobách minulých na tom majitelé pozemků byli lépe.

Pozemek nemůže být vymezen pouze plošně, k pozemku náleží i to, co je pod
povrchem, či naopak nad ním.

V římském právu bylo vlastnictví pozemku pojato veliceširoce – majiteli pozemku patřilo vše, od toho, co se skrývalo pod povrchem až k nebesům(tedy kromě nebeských těles – to byly božské věci (tzv. res dîvîni iőris), které nikdo vlastnit nemohl).

Postupem času se tento prostor začal s rozvojem techniky zmenšovat. Např. již vestředověku toto pravidlo neplatilo. Panovník si tehdy přivlastnil nerostné suroviny (zejménazlato, stříbro, železnou rudu, uhlí…) a vlastník pozemku mohl dostat jen určitou část výnosu těžby.

Přestože dnes není vertikální hranice pozemku nikde vymezena, považuje se za součást pozemku prostor, který je nezbytný k užívání tohoto pozemku. Pro stavbu výškové budovy tak tímto prostorem může být bezpochyby 50 m pod povrchem, který je nezbytný k vybudování základů, podzemních garáží apod. Naproti tomu nezbytný prostor k užívání pozemku v případě klasické zahrady bude pravděpodobně do hloubky prorostlých kořenů, nebo vybudované studny.
 atd.

Zdroj: Baklaářská práce
Právnická fakulta Masarykovy univerzity
Katedra práva životního prostředí a pozemkového práva
http://is.muni­.cz/th/238982/prav­f_b/bakalarska_pra­ce_1.pdf

--
Další informace:

Vlastnický vztah k pozemku Vás neopravňuje skoro k ničemu, s výjimkou běžných činností, které neodporují právním předpisům a obecně závazným vyhláškám obcí.

Obecně závazné vyhlášky upravují jednodšší záležitosti, jako je chov drobného zvířectva, rozdělávání ohňů, sečení trávy, nebo kompostování zahradního odpadu.

Složitější a závažnější zásahy, jako jsou terénní úpravy, výstavba, odstraňování staveb, kácení dřevin, velkochovy, čerpání vody a zřejmě i vzlet balónu, regulují speciální zákony. Konkrétně např. stavební zákon, horní zákon, vodní zákon, zákon o ochraně veřejného zdraví, zákon o veterinární péči, zákon o ochraně přírody a krajiny, zákon o civilním letectví,… Je velmi pravděpodobné, že pro legální provozování takových činností, budete potřebovat písemné povolení (správní rozhodnutí) věcně a místně příslušného úřadu.
Zdroj: http://www.po­radte.cz/spolec­nost/10129-vlastnictvi-pozemku-vertikalni-vlastnictvi.html

Další odpovědi
Stingo

To jako že bys vybíral poplatky za průlet letadel a družic? 🙂

MK44

Obč. zákoník

§ 505

Součást věci je vše, co k ní podle její povahy náleží a co nemůže být od věci odděleno, aniž se tím věc znehodnotí.

§ 506

(1) Součástí pozemku je prostor nad povrchem i pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení (dále jen „stavba“) s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech

(2) Není-li podzemní stavba nemovitou věcí, je součástí pozemku, i když zasahuje pod jiný pozemek

§ 1023

(1) Vlastník pozemku musí snášet užívání prostoru nad pozemkem nebo pod pozemkem, je-li pro to důležitý důvod a děje-li se to takovým způsobem, že vlastník nemůže mít rozumný důvod tomu bránit.

Z toho by se dalo usoudit, že Tvým vlastnictvím bude stavba, která splňuje podmínky viz shora, ale nikoli volný prostor sám.
Na druhou stranu nad Tvůj pozemek nesmí zasahovat například sousedův balkon ba ani větve ze stromů, které rostou na jeho pozemku.
Své k tomu asi říká i Zákon o civilním letectví apod.

Předlož ten dotaz na nějakém serveru specializovaném na právo. Možná, že jim zamotáš hlavu. 😉

Doplňuji:
K letu RC modelem nad stadionem, jak to zmiňuješ v diskusi –

  1. pro takový let není důležitý důvod
  2. a naopak vlastník má rozumný důvod tomu bránit, jelikož ho rušíš v užívání a navíc ohrožuješ jeho zákazníky.

anonym

Pokud zaplatíš na takovém pozemku svit slunce a měsíce, tak ano, ale nepočítej pozemek do hloubky, to už je čertů
, popřípadě Australanů.

Dochy

Obávám se, že jen do té výšky,kam Ti stavební úřad povolí stavět barák
(ale nejsem právník..)
Vzdušný prostor státu je „majetkem“ státu stejně jako jiné přírodní zdroje…

mosoj

Bylo již diskutováno zde :

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/do-jake-vysky-a-hloubky-se-kupuje-pozemek

bolak

Dochy: mě se nejedná o stavbu, zajímá mě to obecně; například když si budu lítat RC vrtulníkem na dálkový ovládání nad fotbalovým stadionem uprostřed zápasu, mám na to právo když je to ve vzduchu, a nebo jde o jejich majetek a jsem tedy na cizím pozemku?

zzzzz

Tak pokud pro to létání budeš mít rozumný důvod a ten si obhájíš, tak ano, můžeš tam létat 🙂 Nesmíš ovšem zasáhnout do práv majitele pozemku, takže budeš muset lítat hoooooooodně vysoko.

😁

bolak

no, záleží na to jak moc seš přísná..je „protože se mě prostě chce!!“ rozumný důvod?