Když v externím disku při aktivitě občas hlasitě cvaká, tak to signalizuje blížící se smrt? Pomůže ho dát zformát?

Co v takovém případě dělat? Už pár dní mi v něm hlasitě cvaká, ale vždy. Je však celkem často a proto bych měl zálohovat data? Nebude to zbytečná zátěž? Co by mohlo stav zlepšit? Formát disku pomůže? Ty nejdůležitější data pokud nemají větší velikost bych zkusil vytáhnout? Má smysl i nějaký test na vadné clustery, či raději až po formátu?

Jinak disk mám už přes pět let čili je mimo záruku ani nikdy s ním nebyly potíže. Data si z něj vždy radši přenesu na interní disk, abych jej zbytečně nezatěžoval.

Odpovědi
Roman71

Stálo by za to stáhnout Auslogic Disk defrag tool a v něm prověřit zdraví disku. Mně takhle cvaká Eco disk, ale jen proto, že se sám parkuje. Systém ho vždycky probudí a to se opakuje pravidelně po 15–20 vteřinách nečinnosti.

Mimochodem, zálohu stojí za to dělat i když je disk prokazatelně v pořádku. Přece jen jsou to cenná data, zvlášť pokud se jedná například rodinné o fotky.

Dochy

Zní to jako předzvěst smrti. Pokud opravdu umírá, nemyslím, že formátování pomůže (teoreticky by při něm mohlo dojít k označení špatných sektorů a disk by se jim pak vyhýbal, ale opravdu nemyslím, že by zde byl nějaký praktický dopad)

Doporučuju si stáhnout utilitku od výrobce disku – každý výrobce má nějakou svou variantu – a nechat disk projet diagnostikou.

dubraro

Může být jen vadný kabel nebo konektor nebo napájecí zdroj. Úbytek napětí disk vyhodnotí jako ztrátu napájení a zaparkuje.
Mně to dělal externí 3,5" disk, připojený na USB. Stačilo vyměnit kabel.

Hlada

Formátováním se závada neopraví.
Zálohování celého disku by mělo být samozřejmostí.
Je potřeba nějakým programam, např. HD Tune, přečíst záznamy S.M.A.R.T. a disk otestovat, jestli se opravdu jedná o mechanickou závadu.

led

Keď začne v pevnom disku zadierať, búchať na kovadlinu, je to znamenie smrti.
Dáta, ktoré chcete zachovať hneď presťahujte na iný bezchybný disk. Neváhajte a zachránite svoje dáta. Kto zaváha, o ne časom príde.

velikypavel

O data lze přijít vždy
Pokud se jedná o hodně cenná data specializovaná firma disk rozebere
A data získá přímo z plotny disku náhradním způsobem Ne vždy se to musí podařit a je to drahé nejcennější data jsou ta která nejsou nikde jinde a nedají se nijak vygenerovat

anonym

S tím kabelem to asi zkusim jako první, že koupím nový nějaký silnější . Třeba to pomůže. Pak bych vyzkoušel něco na diagnostiku vadných sektorů přes nějaký ten program. Bude lepší disk dočasně vypnout, než pořídím kabel, aby si odpočal? Pokud kabel nepomůže, tak se pokusím o zálohu, protože stejně když se dozvím, že jsou kurzory špatné, tak jaký v tom bude rozdíl? Že bych jej neměl používat? To je asi ten důvod, ale pokud mi už ta diagnostika usmrtí disk sama o sobě, protože i to jej namáhá, tak možná zachráním ještě míň souborů, než když budu zálohovat věci hned. Má kapacitu 1 TB.

Dochy

Pokud chceš mít jistotu (tedy alespoň co největší míru jistoty), tak začni kopírovat co nejdřív. Že by si disk odpočal a polepšil se, tomu moc nevěřím. To je pravděpodobnější že si půjde odpočinout a už se nevzbudí. Pokud by byli špatné některé sektory, je šance že budou označeny jako vadné na systémové úrovni disku a ten si je přemapuje někam do servisní oblasti, nebo budou označeny jako vadné na úrovni FS a počítač je nebude obsazovat (nejsem si jist zda se to ještě používá), nebo se koukneš kde jsou potíže a pokud by to byla ucelená oblast někde u konce disku, můžeš nastavit menší oddíl (třeba tak aby zabíral jen první 3/4 disku a zbytek necháš plavat).

Pokud už se ale někde objeví vadné sektory, ve většině případů už se potíže jen šíří a šíří až to odejde do kytek celé.

Hlada

Jako první udělej zálohu celého disku.
K externím diskům bývá zdarma přiložený zálohovací komprimační program, takže záloha je menší.