Když už se tady opravuje pravopis vložených otázek, nemělo by se i známkovat?

Rád bych přivítal i známkování, nebo aspoň černé puntíky, ať vím na čem jsem a čeho se příště vyvarovat a bylo by vhodné doporučit i programy pro upevnění pravopisu.

Je nějaký rozdíl mezi gramatikou a pravopisem?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Je rozdíl mezi gramatikou a pravopisem.

Gramatika = mluvnice, širší pojem než pravopis. Týká se stavby vět, skloňování, časování,, slovosledu, tedy mluvnické stavby jazyka atd.

Pravopis = pravidla pro správné psaní, , tedy grafické zachycení jazykového textu. Mluvím o spisovném češtině.

Gramatická chyba – s pětimi diváky, zaléval a pečoval o květiny atd.
Pravopisná chyba – ženy byli, Německé výrobky, češi atd.

Další odpovědi
anonym

Známkovat se nemusí.Už jenom podle pravopisu poznám kdo chodil do školy před r.1989 a kdo vychodil školu ( či teprve do nī chodí) po revoluci. Staršī ročnīky ( což jsme my) ovládají pravopis. Mladší ročníky ( a to jsou ti, co hanī socialismus a posīlajī nás do Koreje), tak ti toho že školy moc neumí.
Občas se dívám v televizi na TAXÍK a žasnu, co se ve škole ti mladī učí, protože tam jsou někdy školnī otázky a oni to neznají.
Už za komunistů říkali, že čeští absolventi základnī školy toho vědí víc než američtí studenti střednīch škol.A jak je vidět, 25 let po revoluci a už se naši středoškoláci začīnají rovnat těm americkým.

zzzlatokopka

Navrhuji uspořádat „olimpyádu“ v českém jazyce.

Skončilo mazání, začalo opravování:-(
Co dodat? Myslím, že to je jasné:-(((

anonym

Já se už lekla, že hledáš programy k upevnění přátelství 🙂 Kašli na to, piš, jak umíš, já si s tím taky hlavu nelámu, ať opravuje, kdo chce, co chce, když ho to baví :-O

led

Pán učiteľ, bolo by to zaujímavé, ale pri týchto slohových úlohách ide viac o obsah úlohy. Ale prirodzene na úrovni znalostí gramatiky aspoň posledného ročníka základnej školy,
,
Pýtam sa:
Ak v otázke, presnejšie v upresnení otázky, chýba čiarka, je to vážna gramatická chyba, ktorá znehodnocuje kvalitu otázky?
.
doplnok podľa wikipedie:
„Gramatika (jazykoveda)
Gramatika je náuka o stavbe jazyka bez prihliadania k vecnému obsahu jazykových prostriedkov, obsahujúca tvaroslovie (morfológiu), náuku o skladbe (syntaxi), hláskoslovie a niekedy aj náuku o tvorení slov.“
„Pravopis
Pravopis alebo ortografia je súbor znakov a pravidiel na zapisovanie jazykových prejavov písmenami (malými a veľkými) a interpunkčnými (rozdeľovacími) znamienkami.“

quentos

Ehm, vám se to tady líbilo, ještě když byly otázky mnohdy plné chyb? Prosím, to je věc vkusu, ale jste podle mého názoru v menšině.
Rozdíl mezi pravopisem a gramatikou už vysvětlila annas, taky mě vždycky dokáže vytočit, když někdo zaútočí, ať mu „neopravuju gramatiku“, když jsem o gramatice neřekl ani slovo, pouze poukázal na pravopisnou chybu. Lidi mají pocit, že budou vypadat sečtěleji, když použijí cizí slovo, tak raději všemu říkají gramatika :{D>

anonym

Vyřknu svoji niterní kritiku a dám známku sama sobě skze oko prorokovo.

lexx

pán žertuje, že jo

anonym

lahny -https://www.y­outube.com/wat­ch?v=bwkC0EXy­a0c

anonym

p.s.Vážím pouhých 43 kg a za komunistů jsem ještě byla panna.

Löwe

Rád bych dodal – poprosil Quentose aby ve své práci pokračoval, opravdu to tady vypadá lépe. Děkuji.

quentos

pokud to nemyslíte ironicky, tak díky, konečně někdfo, kdo to ocenil. Teď ovšem odjíždím na 14 dní na dovolenou, doufám, že to tu přežijete – snad to zvládne sama annas…

annas

Ad quentos, nevím, zda si pamatujete, že v minulosti existovalo „annasino vzdělávací dopoledne“ jako protiklad " noční linky Miroslavstva". 🙂

anonym

jo